• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
varoluşçu psikoterapi - irvin yalom
varoluşçu terapi çeşitli biçimler altında dünya çapında uygulanmaktadır. ama yalom'a kadar tutarlı bir bütün olarak ele alınmamış ve nasıl işe yaradığı değerlendirilmemişti. irvin yalom, yaşamsal dört temel kaygıyı - ölüm, özgürlük, varoluşsal yalıtım ve anlamsızlık - ele alarak bizi bunlarla yüzleşmeye çağırıyor. bu kaygıların kişilikte ve psikopatolojide nasıl ortaya çıktıklarını ve bilgimizin bunları aşmada nasıl yardımcı olacağını gösteriyor. klinik deneyimleri, büyük felsefe ve edebiyat yapıtlarını iç içe dokuyan varoluşçu psikoterapi yepyeni kapılar açıyor."bu mükemmel kitabın varoluşçu psikoterapiyi inceleyenler ve bütün klinikçiler için bir klasik olacağına inanıyorum. ama onu yalnızca psikiyatrist ve psikologlarla sınırlamak bir hata olur - insanların neyi neden yaptığıyla ilgilenen herkes bu kitabı okumalıdır". - rollo may ( idefix'ten alınmıştır.)
 1. bitirmek için uzun süre uğraştığım irvin yalom'un kitabı. ölüm, özgürlük, yalıtım ve anlamsızlık olmak üzere dört ana konu üzerinden devam ediyor. hayatımızda yaşadığımız çoğu problemi ölüm anksiyetesine bağlıyor. bazı yerlerde zorlama gibi geliyor.
 2. okumaya çalıştığım ama bir türlü okuyamadığım sayılı kitaplardan.

  sebebi ise çevirisinin rezalet oluşu. zira irvin d. yalom'un bu kadar kötü cümleler kuracağını hiç sanmıyorum. bahsettiğim kötü çeviri kabalcı yayınlarından çıkan kitaba ait; diğer yayınevleri hakkında herhangi bir bilgim yok.
 3. dolu dolu gerçek bir eser. psikolojik rahatsızlıkların, iç sıkıntılarımızın, ilişki sorunlarımızın ve varoluşumuzda yaşadığımız tüm olumsuzlukların kaynağı olarak belirlediği -ilk yorumda bahsi geçen- ölüm, özgürlük, yalıtım ve anlamsızlık şeklinde 4 ana kaygıyı irdelerken, her bir bölümün içeriğinde sartre'dan dostoyevski'ye, rollo may'den fromm'a, heidegger'den kant'a yaklaşık 175 -edebi, felsefi, sanat ve psikoloji bilimine katkıda bulunmuş- şahsiyetten alıntılar da yapıyor. yani bu kitap sadece insanın varoluş durumunu ve kaygılarını anlatmıyor aynı zamanda okuyucuları onlarca yetkin araştırmacı, filozof ve sanatçı ile de tanıştırıyor. bu kitap bence tam bir başucu kitabıdır. "neden" sorusunu soranlar için bir temel oluşturabilir en azından temelin bulunması için bir başlangıç olabilir.
  a man