• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
ve hipopotamlar tanklarında haşlandılar - william s. burroughs, jack kerouac
edebiyatta çığır açan beat kuşağının iki önemli temsilcisi, jack kerouac ve william s. burroughs, 1950'ler boyunca içinde yaşadıkları topluma karşı duruşlarından, yazdıkların ve politik tavırlarından dolayı sık sık yargılanmıştır. ancak 1944 yılında, ve hipopotamlar tanklarında haşlandılar'ı kaleme aldıkları sırada haklarındaki ilk suçlama oldukça farklıdır: cinayeti polise bildirmemek.

arkadaşlarının işlediği ve daha sonra kendilerine anlatılan cinayeti örtbas ederek, daha doğrusu "bildirmeyerek" tutuklanmalarının hikayesini romanlaştırmaya karar verdiklerinde aslında beat kuşağının yazarlık serüvenin başlama vuruşunu çaldıklarının muhtemelen farkında değildiler.

daha sonraki yıllarda birçok sanat akımını etkileyen beat hareketinin ilk ürünü sayılabilecek ve hipopotamlar tanklarında haşlandılar, altmış yılı aşkın bir süre sonra nihayet türkçede.
(tanıtım bülteninden)
 1. sanıyorum ki ilgi çeken tek yönü hikayenin kerouac ve burroughs'un başına gerçekten de gelmiş olması.

  beat kuşağını anlattığı için merak edilmiş ancak her sayfası hüsranla okunmuştur.
  yolda veya big sur 'le kıyaslayacak değilim tabi ki. ancak onlara hayran kalmış insanların hayal kırıklığı yaşamasına sebep olmuştur
 2. kill your darlings filmi akabinde hikayeyi bir de okumak amacıyla aldığım, beni beat kuşağı ile tanıştıran kitap.
  "beat kuşağı'nı doğuran columbia cinayeti"ni anlatmaktadır ve yazıldıktan 64 yıl sonra yayınlanabilmiştir. kitabın ilginç ismi için burroughs şu açıklamayı yapmıştır:
  "kitabı yazarken duyduğumuz bir radyo haberinden esinlendik. bir sirkte yangın çıkmıştı ve radyoda şunun söylendiğini hatırlıyorum: 've hipopotamlar tanklarında haşlandılar!' sonra da bunu isim olarak kullandık." (sonsözden alınmıştır.)