• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
veer-zaara - yash chopra
veer pratap singh (shah rukh khan) kurtarma pilotudur. kurtarma operasyonu sırasında ölen ninesine son görevini yapmak isteyen zaara'nın (preity zinta) hayatını kurtarmıştır. ikili arasında başlayan dostluk sonucu veer pratap singh zaara yı köyüne davet eder ve geçen zaman içerisinde zaara ya aşık olur. fakat zaara nişanlıdır. birbirlerini çok sevmelerine rağmen zaara nın nişanlı olması aralarındaki en büyük engeldir. zaara'nın nişanlısının veer pratap singh'e oynadığı oyun sonucu veer pratap singh yıllarca hiç konuşmadan hapishanede yaşamını sürdürür. ta ki genç bir avukat olan saamiya siddiqui (rani mukherjee) onun savunmasını alana kadar.
 1. başrollerini shahrukh khan, preity zinta ve rani mukherjee'nin paylaştığı bollywood şaheseri.
 2. manzara çekimleriyle gönlümüze taht kurmuş yash chopra'nın şaheserlerinden biridir. hindistan pakistan savaşına eleştirel bir bakış getirilerek ortak kültürel değerler öne çıkarılır. bir yandan cinsiyet eşitsizliği temelinde kadının eğitim hayatındaki varlığının önemi vurgulanırken, diğer yandan iş hayatında edindiği statüyü çizgisinden ödün vermeden elde etmiş bir kadın avukatın zaferle sonuçlanan hukuki mücadelesi anlatılır. kendisinden ve oyunculuğundan zerre haz etmesem de shahrukh khan'ın en iyi performanslarından birini sergilediği filmdir. priety zinta gamzelerinden aldığı şirinliği ve dudak ısırtan oyunculuğuyla karşımızdadır. rani mukherjee gözleriyle, amitabh bachchan yıllara meydan okuyan karizmasıyla filmin enerjisini iki katına çıkarmaktadır. altın rengi tarlalar ve masmavi gök arasında rengarenk şalları ve sarileriyle gezinen kadınlarıyla güney asya'nın sayısız güzelliklerini önümüze seren aisa des hai mera , görsellerin doyuruculuğuyla koreografinin mükemmelliğinin iç içe geçtiği geleneksel bir kutlamayı süsleyen lodi , sınırları ve mecburiyetleri aşıp gelmiş bir sevgilinin sesi olan main yahaan hoon ve imkansızlıklara kafa tutan deli divane bir aşkın tutkulu kavuşmasının fonuna yakışır nitelikteki efsanevi ritmiyle aaya tere dar par başta olmak üzere soundtrack'i çok başarılıdır.

  aisa des hai mera
  lodi
  main yahaan hoon
  aaya tere dar par deewana
 3. genelde hint filmi denildiği zaman insan şöyle bi 10 adım geri çekiliyor. abi film 3 saatten az olmuyo. ön yargınız varsa zaten kafadan siliyorsunuz. bu filmi sadece aşk filmi seven, duygusal, ağlamaya ihtiyacı olan, sevgilisinden yeni ayrılmış insanlar izlesin sonra gelip bana mesaj yoluyla küfür etsinasddf. arkadaşlar film tam manasıyla ağır aşk, sabır, bol oynamalı bir film. 3 küsür saatli. bence oturup izlenmeli. en azından hayatımdan 3 saatimi çaldı demezsiniz. ya resmen aşka olan fikirleriniz değişiyor. ilk görüşte aşka inanasınız geliyor. en önemlisi biraz cesaret sorgulatıyor. unutmadan şunu da belirteyim. hintliler dinlere, örf adetlere ve aşka ciddi anlamda önem veren insanlar. filmlerinin uzun olmasının sebebi bu 3ünü de detaylı bir şekilde işlemek. nebliyim harikaydı lan.