1. herhangi bir devleti 1836'dan 100 yıl sonrasına kadar yönettiğiniz strateji oyunu. her ne kadar eksiklikleri olsa da, dönemi anlamak, tarihi olayları gözünüzde canlandırabilmek açısından çok güzel bir oyundur. bunun yanında içinizdeki kolonici içgüdüyü ortaya çıkartır, aynaya baktığınızda kendinizi tanıyamayabilirsiniz. çay içerken çinmaçin'i fethedebilir, kahve yudumunuzla birlikte brezilya yerlilerini kurşuna dizebilirsiniz. prestij kaybetmemek için 200.000 insanın ölmesine izin vermek ise artık alakasız bir seçim değil, hem de sadece bir tıkta! paradox stüdyosuna şükürler olsun günümüzde yitirdiğimiz bu güzellikleri tekrardan yaşayabiliyoruz.
    zei
  2. tutkusu olduğum oyun. dönem itibariyle uluslararası sistemin kökünden değiştiği dönemi ele alması, başka ülkeleri sömürge yapma imkânı, araştırma geliştirme ile ilim yolunda ilerleme, diplomasi ve yeryüzündeki bütün coğrafi isimlerin 19.yüzyıldaki halini öğrenebilme...

    oyunda en iyi derecemi japonya ile yaptım. yeni baslayacaklara ilk önce japonya yı veya brezilya yı almalarını tavsiye ederim.