• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.02)
vikings
vikings dizisi; fransa ve britanya’ya kadar uzanan saldırılarla tarihte kendisinden oldukça söz ettirmiş cesur savaşçı ragnar lothbrok ve oğlu bjørn‘un yaşadıklarını anlatırken, vikinglerin çok az işlenmiş kültürünü de bize yansıtarak gerçeğe dayalı bir izlenim sunuyor. ragnor’un basit bir çiftçiyken ne kadar ileriyi görebileceğine tanık oluyor ve onun kardeşi kadar sevdiği arkadaşı rollo‘yla beraber denizlerle olan imtihanını seyrediyoruz. gözlerini denizden, saçlarını güneşten ve cesaretlerini odin’den alan korkusuz ve acımasız ırkın maceraları ve yaşamları kesinlikle ilgi çekmeyi başarıyor. the tudors, camelot gibi dizilerin de yaratıcısı ve yazarı olan michael hirst‘in gerçek tarih ve fantastik ögelerini birleştiren tarzını bu kez vikings’de görüyoruz. yönetmenliğini johan renck‘in yaptığı dizinin başrol oyuncuları ise the experiment filminin helweg’i travis fimmel (ragnar lothbrok), camelot dizisinin gawain’i clive standen (rollo) ve bones dizisinin hannah’ı katheryn winnick (ragnar’ın karısı lagertha)’den oluşuyor. oyuncu kadrosu genel olarak o dönemin ırkına yakın fiziksel özelliklere sahip kişilerden seçilmiş ve ünlü isimlerle pek çalışılmamış fakat sırıtan oyunculuk yok. üstüne floki karakterini canlandıran gustaf skarsgård gibi güzel yazılmış yardımcı oyuncular var. floki, ragnar’ın hayallerine ve amaçlarına ulaşmasında büyük yardımı dokunan ve britanya’ya bilinçli olarak yelken açan kunduz flóki lakaplı büyük iskandinavyalı denizci olarak dizide yer alıyor. vikingler bilinenin aksine boynuzlu skyrim tarzı ya da heroes of might & magic serisindeki gibi kanatlı kasklar takmazlardı. işin özü dizide de gördüğümüz üzere hızlılığa ve çevikliğe dayanan savaş stilleri sebebiyle kaskı neredeyse hiç kullanmazlardı. kılıç kadar ustaca kullanırlardı mızrakları ve baltalarını… vikinglerde; adalet sistemleri ve cenaze törenleri gibi etnik ve kültürel farklılıkları vardı. ne olursa olsun, ejderha başı şeklindeki pruvası ile denizlerde göreceğimiz o mistik gemileri bile zamanla insanlara korku salmaya yetecekti.
 1. kivanc tatlitug'un da bir iki bolum misafir oyuncu olarak oynayacagi soylentisi var. bjorn'un sevgilisi rolundeki kezban abladan sonra dizideki absurdlukler daha fazla goze batar olmustu. kivanc da dahil olursa hic izlenmez artik.
 2. tarihe yoğun ilgi duyan biri olarak seviyorum. heil earl ragnar!
 3. "white power" dizisi. abd ve başka ülkelerde neo-nazi ve aryan(beyaz ırkın üstünlüğüne inananlar) ırkçılarının favori dizisiymiş. hiç kaçırmıyorlarmış. bizdeki osmanlı sevdasına benzetiyorum bu durumu.
 4. dizinin esas konusu, iskandinav tanrılarına(odin,freya,thor...) inanan viking halkının hristiyanlığa geçiş aşamasını ele alan güzel dizidir.
 5. geçen hafta itibariyle 3. sezon finalini yapmıştır. ne çabuk bitti anlamadık...
 6. çocukluktan kalma, çizgi filmi nedeniyle oluşan sempatiyi ayyuka çıkarmıştır. tarih, savaş vs. temalı dizileri sevenler için ilaç niteliğinde.
 7. 1. sezonu izledim floki adamdır
 8. 3 sezonu da bir solukta izlemiş olduğum dizidir. keşke daha önce izleseymişim dedirtti. athelstan ve ragnar'in ilişkisi de en sevdiğim kismiydi. floki ise adam degil pagan yobazidir.
  nesli
 9. diziyi ilk çıktığı zamandan beri izlememe rağmen ara ara sıkıldığım dizidir. arasıra türk pembe dizilerine bağlayan entrikaları yok değil ancak travis fimmelin hem role yakışması hem de efsane oyunculuğu diziyi izlettiriyor.
  ayrıca bir jenerik müziği bir diziye bu kadar mı yakışır
  (bkz: if i had a heart - fever ray)
 10. vikinglerin dini ve ayrıca toplumsal yapılarını irdeleyen, bununla birlilkte hristiyan kültürü ile bağlarının anlatıldığı dizidir. 4 sezonda daha fazla avrupalı ve hristiyan vikingleri görebileceğimiz ihtimali yüksek. merakla bekliyoruz.