1. hacı bak plan şu:
  hükümet karşıtlarının çok olduğu yerde, dünyaca ünlü popüler ortamlarda aykırı ve kışkırtıcı yayınlar yapacaksın.
  bu yayına karşı, savunma hakkı elinden alındığını düşünen hükümet, bu popüler ortamdan daha geniş bir iletişim ağına sahip olmadığı için onu en kolay yoldan engellemek ya da kısıtlamak isteyecektir.
  illaki hükümet bunu yapınca, engellenen; medya kampanyası ile insan hakları ihlallerinden tut, düşünce özgürlüğüne ve "hükümet, baskıcı işte, bize bunu yapan halkına ne yapmaz" a kadar giden bir süreci yönetecektir.
  sonra yayın yapar, biz ezilen halkların yanındayız, yalnız değilsiniz, destekçiniz olarak iş başındayız cart curt.

  devletlere karşı dünya üzerinde uygulanan en güzel yöntem, halkın anlayamayacağı bir yoldan ama hükümetin çok net anladığı bir dille alenen küfretmek ve devletin buna karşı alacağı tedbirler üzerinden propaganda yapmak ve zalim göstermek çok belirginleşmekte bana göre.

  bunun bir benzerini sosyal paylaşım platformlarında da görürsünüz...

  fotoğrafçılar fotoğraflarının görünmesi için yayınlamak isterler. ama olaylar bazen şöyle gelişir...
  mesela, siz fotoğrafçısınız... emek harcayarak bir fotoğraf çektiniz ve yayınladınız.
  sizden hoşlanmayan bir fotoğrafçı düşünün.... sizin fotoğraflarınızın ön plana çıkmasından rahatsızsa, paylaşımınızın altına, sizin illaki karşı çıkacağınız bir şey yazar... fotoğrafınızın altına yazılan bu yorum sizin sessizce kalmanızı engellerse veya savunma hakkınızı elinizden alırsa siz sessiz kalmak istemezsiniz... bu kışkırtmadır. ama gizlidir. herkes fark edemez. (siz bu yorum sahibinin kötü niyetli olduğunu da kimseye anlatamazsınız.)
  sonra siz, altına gergin bir cevap veya savunma yazarsınız. onun sonraki hamlesi ne olur? "abicim eleştiriye de gelemiyorsun. eleştilmek istemiyorsan paylaşma. zart zurt" sonra ekler... der ki; kendini beğenmişsin, despotsun, falan filan . en son yapacağınız şey engellemek olur... çünkü o daha popüler. onun yorumlarını görecek kişi sayısı sizinkinden fazla.
  mesele de tam burada başlar... "engellemek ne demek oluyor "muhabbetleri başlar. sonra çevrede yorumları takip edenler size karşı suçlamalara başlayabilirler.
  *

  her hükümetin yanlışları vardır. ama devletçilik esastır bana göre.
  bu gibi oyunlara düşmek, yine bana göre ahmaklıktır.
 2. dün aklıma gelen şu idi yasaklamaya konu olan makaleleri burada birer başlık altında paylaşsam ne olur?

  sonra bu ıslak rüyadan uyandım kendime geldim, burası ekşi değilmiş.
 3. vikipedia' nin devletten güçlü olduğunu da öğrendik vesselam, birilerine göre ne acizmiş koca devlet, fotoğraf paylaşımı üzerinden saçma bir metaforla koca devlet gücü ve sadece bagışçılarla ayakta duran bir site eşit güçlerde ve eşit konumlardaymış gibi lanse etmek zaten bizim egemenlerin keriz avlama yöntemi.

  devletin bekasi, devlet çıkarı gibi durumlara ülken araplara peşkeş çekilirken, orta doğu bataklığında ön almak için senin verginle yapılanlara ses çıkartacaktın. devletin kaynakları oligarşik partizan çıkarlara ve yandaş sermayeye peşkeş çekilirken "ama devlet" diyecektin.

  editlenmeye müsait bir yapı vikipedia ve yasak diye bir şeyin olmadığını adı gibi biliyor bu hükümetler ve yasak sadece devletin yasakçı kimliğini pekiştiriyor. korkulan devletin itibarı değil, ve yapılan; bir gün lahey'de bir dava açılmaması için neler yapabileceğini dünyaya göstermek, "basın yayın özgürlüğünü de hukuku da yerle yeksan ederim hala da meşru olurum" demek.

  dünya da zaten özgürlükler konusunda dipte fakat zamanın bir ruhu, bir burjuva demokrasisi ve siyasetin diyalektiği varken kimseye "beni böyle sev seveceksen" diye kabul ettiremezsiniz. güçlü devletler terörizmini gizleyebilir, zayıf devletler bunu yapamaz, güçlü devlete karşı devletçilik yapacaksak zayıf devlet terörizmini mı destekleyeceğiz. başka bir dünya mümkün. devletlere mahkum değil toplum.