• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar jack london
yanan günışığı - jack london
kendiliğindena gerçekçi ve toplumcu jack london'u, insana o kadar yakın ve inandırıcı yapan, parlak düşler ve çelişkiler üstüne kurulu renkli ve coşkun dünyasıdır.
insan varlığının birbirini tamamlayan iki yönünü, gerçek ile düşü birlikte kucaklamış ölümlü katı gerçeklerden ölümsüz şiire uzanmıştır.
gerçeği avuçlarında sımsıkı tutan çağdaş bir masalcıdır jack london.
yanan günışığı'nı okurken gerçekle düşü birlikte yaşayacak, jack london'a daha büyük bir sevgi ve hayranlık duyacaksınız. (kitapyurdu)
  1. jack london kendi yaşantısı ile paralel bir yaşantı yaşayan yanan gün'ü anlatmış bu kitapta. yanan gün sabahları güneş doğmadan arkadaşlarını uyandıran ve günü yakmamalarını söyleyen bir altın arayıcısı. onca yıllık altın arayışından sonra yanan gün buluyor altın madenini alaska'da, jack london ise ilk kitaplarında anlatacak kadar hikayeyi alaska'da duyuyor yaşıyor. daha sonra san fransisco'ya geliyor günışığı büyük kumar oynamaya ve parasını katlıyor, jack ise alaska hikayelerinin yanında yazdığı diğer hikayelerle büyüdükçe büyüyor. ikisi de yeni hallerinden utanıp en son iş hayatından kurtulmak için kendini çiftliğe atıyorlar. jack ile günışığı arasındaki fark ise burada ortaya çıkıyor. günışığı'na içkiyi bıraktıttırıyor jack, kendisi ise çok içmenin getirdiği böbrek yetmezliğinden hayatını kaybediyor.