1. oldum olası ısınamadığım arama motoru, internet tarayıcısı, navigasyon bıdı bıdısı. bilgisayara yapışıp orada kalıyor. daha isteseniz de koparıp atamıyorsunuz. google gibi bir profesyonellikten bayağı bir uzak.

  yahu siz milyar dolarlık şirketlersiniz, neden setup ekranına antin kuntin uygulamalardan reklam alıyorsunuz? sanki 2-3 tane liseli programcı birleşmiş de yapmış gibi bir havası var.

  browser'ını yüklersiniz "bakın şunu da yükleyin" diye pop-up yollayıp durur. lanet olsun der onu da yüklersin başka bir şeyi alıp gösterir bu sefer de. sonu yok bu olayın.

  kullanmayın.
 2. browser'ini kullandigim arama motoru. chrome'dan daha kullanisli buluyorum, ram kullanimi chrome'dan farki yok ikisi de az degil. diger kullanicilarin aksine setup disinda sunu bunu yukleyin dedigini gormedim.

  ayrica ilk acilista yavas olsa da sonraki acilislarda hizli bir sekilde acilir, onu da not dusmekte fayda var.
 3. bir arkadaşımın "yeter artık google'a verdiğim bilgi. biraz da ruslar alsın." demesiyle kullanmaya başlamış olduğu arama motoru
  kullanmaya alışamamış olduğum, yerine google'ı tercih ettiğim arama motoru.
 4. sadece yandex disk'ini kullandığım rus şirketi. logosundan, isminden ve arama motorundan şahsen pek haz almadım. bunun sebebi belki de cs go'da rusların bana çektirdikleri olabilir. hiçbir zaman google'in yerini tutamayacağından ve arama motoru olarak rakip dahi olamayacağından eminim.
  kup
 5. navigasyon uygulamasıyla 1:45 dk gösterilen eve ulaşma süresini altenatif güzergahlarıyla 45 dklara kadar indirebilen, istanbul trafiğinin kurtarıcısı.
 6. tarayıcı, disk ve haritalarını kullandığım, google'a rakip olmaya çalışan arama motoru.
 7. piyasaya ciktigi ilk yillarinda bir sekilde bilgisayara yuklenerek tarayicilarin arama motorlarini, anasayfalarini belleyen, bir nevi zararli yazilim yayan servisti. simdi verdigi hizmeti bilemem ama biraktigi o ilk izlenimle bana gore hala zararlidir.*
 8. işler iyi gitmeyince çalışanlarının çoğunu işten çıkaran arama motoru. patronu arkady volozh "türkiyede açık kalmaya devam edeceğiz ama pazarlama ve dağıtıma daha az para harcamayı düşünüyoruz" demiştir.
 9. reklam engelleyici eklentisini google popüler yapmadan önce yandex le keyifle sörf yapabiliyordum. sonraları bazı siteler engelleme yapan kullanıcılara siteye giriş için eklentiyi kullanmama bıdı bıdısını yaptı.
  ayrıca mouse (ideal bir kablosuz fare) dan mıdır bilmiyorum fakat kullanımı kolaylaştıran kısayollara sahip tarayıcı.
  ekranda sağ tık + fareyi biraz yukarı kaydır bırak = yeni sekme
  ekranda sağ tık (basılı tutun) + sol tık = geri
  ekranda sol tık (basılı tutun) + sağ tık = ileri
  ramel