1. youreads ve benzeri oluşumlarla alakalı son zamanlardaki değişimler herkesin malumu. bu platformlar şu anda bir sancı ya da kırılma yaşıyor. ya sosyal medya artı tüketim çılgınlığına uyup, beğeni için yüzeyselleşecekler ya da daha muhafazakar ama kültür-sanat-birikim adına değerli bir yalnızlığa(!) maruz kalacaklar.

  ben de falanca sözlükten göçüp gelen tayfadanım. o mecrada artık kangren haline gelen durumlardan hepimiz sıkılmıştık ve zaten bir çözüm aranıyordu. tasarım işin tuzu biberi oldu derken güzel bir alternatifin -yani en azından bizim için- olduğunu farkettik. sonuç ortada.

  şimdi artık hiçbir şey eskisi gibi değil. burası geldiğimiz sözlüğün devamı değil aynı zamanda biz gelmeden önceki mecra da değil. yani bir değişiklik olduğu aşikar. ancak bu değişime verilen bana göre iki uç reaksiyon var. birincisi burayı aynen gelinen yere, eski(!) sözlüğe benzetmeye çalışanlar. ikincisi de burası eskiden dutluktu modundaki güzel insanlar.

  arkadaşlar artık bu tartışmanın sonuna gelip böyle güzel bir platformun tadını çıkarmalıyız. yeşilvadi tartışması yapan seferoğulları ve tellioğullarına dönmenin, buradan da bir kutuplaşma çıkarmanın alemi yok.

  buranın kendi içerisinde bir seviyesi olduğu aşikar. ancak bazı youserların entelektüel sıkıcılığına sahip oldukları da ortada. ortayolculuk yapmayı sevmem ancak benim görüşüm sıkıcı olmayan bir kültür birikimini hep beraber oluşturabileceğimiz yönünde. yani ne sıkıcı entelektüellerden olalım ne de yeni nesil neğeni çılgını yüzeysel kişiliklerden bir başkası, youser olalım işte!

  kardeşlerim, romalılar;

  yeni ve büyük tanımı her ne kadar türkiye topraklarında şu zamanlarda yaşayan bizler için korkutucu olsa da, bence aradığımız şey bu. artık neyi oluşturmaya çalıştığımızı konuşmak yerine oluşturmaya çalışalım bence. ütopya hayalleri kurmaktansa, onu yaşamaya çalışmak bence -başarısız olunsa bile- çok daha erdemlidir.

  hepinizi youserlık kurumuna katkı yapmaya davet ediyorum, zira youreads kazanırsa gazze kazanacak, mazlum coğrafyalar kazanacak. buradan bu yolda bir taş olsun koyan herkese selağm olsun.
 2. mevcut duruma uygun bir öneri ve tanım olmuş. lakin bu ikisinin arasını bulma meselesi o kadar kolay olmasa gerek. zaten sosyal mecralardaki en büyük sıkıntı da bu değil midir. on kişinin içinden biri bulmak muhtemeldir ama yüzün içinden onu bulmak bir hayli zor olur. dolayısıyla hem sıkıcı olmayan hem kaliteli olan aynı zamanda boş olmayan şartlarını sağlayacak kişiyi bulup seçmek mümkün değil. bu nokta da yapılabilecek tek şey platformun çizgisini değiştirmeden devam etmesidir bence.
 3. zaten varolan bir gurubun, kurumun vs önüne yeni sıfatı eklemek artık o kadar itici geliyor ki.
  bunun sebebi elbette malum partinin yeni türkiye dayatmasıdır.
 4. egomuzu tatmin ediyor, yeni sifatini, yeni olmayan kayramlara eklemek. kendimizi bir is yapmis gibi hissediyoruz.
  (bkz: yeni standart kozmoloji modeli)
 5. aradan geçen beş ay içinde yenilendik mi? büyüdük mü? hayallerimizdeki gibi bir youreads'e sahip miyiz?

  bu sorular cevap verilsin diye sorulmadı elbette.

  herkes bir gün gidecek, yerine başkaları gelecek. bu ortamlar da kendiliğinden kendi kültürünü oluşturacak ve gelenler-gidenler bu kültürün değişmesinde daha az etkili olacak.

  demem o ki, akışına bırakmak lazım. yoksa 6 ayda bir "özlenen/hayallerdeki youreads" başlıkları açmanın kimseye bir faydası olacağını düşünmüyorum.
 6. bu, sonucu ağır olabilecek bir karar doğurmadan önce yeni gelenlerle ve eskilerle uzlaşılması gereken bir konu değil gibime geliyor.

  malum sözlükte durum çok kötü bilindiği üzere, ama kimsenin bunu taktığını sanmıyorum. malum sözlüğün troll çakması sözlük (bkz: denizdeki bir canlının mücevheri) üyelerinin, malum sözlüğü hedef alarak gerçekleştirdikleri troll saldırıları, yönetimin kendi egemenliğinden başka birşey düşünmemesi, eski ortamın kalmaması malum bizleri buraya itmiştir.

  ancak buraya gelen malum bizler, troll olanlara isyan olarak buraya geldik.
  yönetimin haksız politikasına karşı isyan olarak buraya geldik.
  biz troll olmadığımız ve troll yanlısı da olmadığımız için buraya geldik.

  şu an sorulması gereken soru şudur zannımca ; yeteri kadar geldik mi? hala gelen var orası kesin, ama gelmeler ne zaman son bulacak ve burası ne zaman tam anlamıyla kültür ağı olarak oturacak.

  yanlış anlaşılmasın, şu an bir sıkıntı var demiyorum. ama her an olabilir.

  ayrıca buranın eski müdavimleri bu yazıyı okuyorlarsa bilsinler, biz burayı bozmaya gelmedik. en azından bu yazıyı yazmamdan önce gelen bizler burayı bozmaya gelmedik.

  youreads topluluğunun hala site bazında eksikleri var ancak bunlar giderilebilecek şeyler.

  asıl sorun buraya gelen herkesin cumbırlok içeri atlaması. buraya kim giriyor, ne yapıyor, neden yapıyor iyice izlemek lazım.

  malum sözlük artık yanında müze bulunan bir halısahaya dönmüştür. müzedekilerden ders çıkarıp sahada topu düzgün oynamak ise hala malum sözlükte kalanlara ve bizlere düşer, müze içinde ayaklanma yapan ve entry silen herkese teşekkürler.

  şu an youreads'in en büyük sorunu duyulmak. çünkü sadece malum sözlükte başlık açılarak, üyelerin kendi arkadaşlarına söylemesiyle falan olacak iş değil. olaya büyük girmeniz lazım.

  şu an gidişat normal, ilk büyük troll saldırısına kadar üye alımları aynen devam etmeli. eğer troll saldırısı olursa üye alım şartları biraz ağırlaştırılmalı ve suçlular cezalarını almalı.

  çünkü burası sözlük değil. burası interaktif kültür ağı. kültürsüz kişiler burada yer almamalı.

  herkes konumunu bilecek.