1. eğer ağır bir yorgansa normal haline getirmesi zulümdür.
  2. yıllar önce, vizelere çalışmak üzere bi' arkadaşın evinde toplandık. efendi efendi dersimize çalıştıktan sonra, klasik ''kalın işte bizde'' muhabbetini yaşadık. peki dedik. bana bi' yer gösterdiler. ona da peki. yattım. yorgan kısa geldi. yataktan kalkmadan içeride güç bela çevirdim (en azından o an öyle düşündüm). yine kısa. galiba ben çeviremedim dedim. hay amk dedim kıvrıldım yattım. sabah kalkınca merak ettim, bu ne biçim yorgan diye. hayatımda ilk kez kare yorgana yorganla karşı karşıyayım. gülmeyin ya çok ciddiyim kare yorgan. sordum ev sahibine ''bu ne lan böyle.'' diye. çok uzunmuş kısaltmışlar. ama ayarını kaçırmışlar.

    tanım: eğer yorgan kare ise; ister neden üşüdüğünü düşün dur, istersen sabaha kadar düzeltmeye çalış kıvrılıp yatacaksın kaçarı yok.
  3. öyle lanet bir şeydir ki; o gece uyuma daha iyi. en azından daha az uykusuzluk çekersin sabah..
  4. misafirle dolup taşan kalabalık öğrenci evlerinin vazgeçilmezidir. eve sığmak için 3-5 kişi beraber uyunduğu zaman yorgandan herkesin faydalanması için bu yöntem kullanılır.

    edit : 2+1 pazartekke'de 12 kişi kaldığımız günleri özledim. okulu bitirip 4 bir yana savrulan arkadaşlarımı özledim. keşke bir araya gelip tekrar böyle uyumaya çalışsak.
  5. uyku sersemi haliyle, her zaman içinde kaybolunan yorganın neden kısa geldiğini ve neden üşüdüğünü düşünürsün mamafih sonradan anlaşılır ki...
  6. insanoglunun en saf ve belki de en büyük mucadelelerinden biridir. o an dunyanin en en onemli seyi yorganin kisa tarafininin uçlarını bulmaktır. ve bulundugundaki ic huzur, metrobuste bos koltuk bulundugundaki huzurla hemen hemen aynidir.
  7. yorganın şelinin kare olması durumunda insanı sonsuz döngüye sokar. sabaha kadar döndürür.