1. arkadaşlar merhaba,
  yeni gelen arkadaşlara ise hoşgeldin.

  kafamdaki bir fikri sizinle paylaşmak istiyorum.
  aslında bu fikri ayrı bir platform olarak gerçekleştirme niyetim vardı. fakat sonrasında, sözlük formatıyla beraber olmasının daha uygun olabileceğimi düşündüm.

  konuya gelecek olursam.
  tarih kanalına bakarsanız, orada çok bilgilendirici maddeler ve güzel yazılar var.
  ama bunlar birbirinden bağımsız olduğu için direkt o konuyla ilgili merakı olanlar dışındaki insanları pek çekmiyor. halbuki ben o olaylardan öğrenebileceğim şeyler olduğunu düşünüyorum fakat sadece o maddeyi okuyunca, bağlantılı konuları bilmediğim için pek bir şey ifade etmeyebiliyor.

  bununla beraber ve alakalı olarak, internette çok fazla bilgi var. fakat bunların bir çoğu sistematik değil. tarih konusu üzerinden gidecek olursak, belki merak edebileceğiniz her bilgi var, ama bunlar sistematik bir düzen içinde olmadığı için "yahu oturup şu konuyu adam gibi öğreneyim" dediğinizde parçaları sizin birleştirmeniz gerekiyor.

  bu konuyla ilgili olarak dünyada çeşitli adımlar atıldı. khan academy, saylor.org vs. bunlardan wikiversity, içeriğini insanların doldurduğu yine bu amaçla kurulmuş bir platform olarak öne çıkıyor. türkçe olarak böyle bir kuruluş var mı bilmiyorum. ama olması gerektiğini düşünüyorum.

  bu hayali belki bu platform üzerinden gerçekleştirebiliriz.

  akademi.youreads.net olarak açılacak sitede, konular sistematik ve kategorik olarak belirlenip;
  sonrasında ise youreads.net üzerinden yazılarımızı yazarak diğer siteye içerik sağlayabiliriz. aslında bir taşla iki kuş, ve eğer bu sistematize etme işlemi düzgün yapılırsa, baya etli bir kuş.

  böylece hem girilen tematik yazılar tarihin derinliklerine gitmemiş olacak. hem de benim makine mühendisi olarak "robot dinamiği" hakkında yazı girmeme motivasyon sağlamış olacak. hepsinden önemlisi içeriğini bizlerin yarattığı bir akademi kurmuş olacağız.

  ben şimdilik burada noktalıyorum.

  yorum sizlerin...
 2. bence de gayet güzel bir şey olur. bilimsel konularda bir şey yazacağım zaman birinin bir gün işine yarayacağını düşünerek daha hevesli yazarım ben de.

  ayrıca olayı müziğe de getirecek olursak bir grupla ilgili açılan başlıktan sonra onların yaptığı müzikle ilgili (ve elbette diğer temsilcileriyle ilgili), grup üyeleri ve albümleriyle ilgili yorumları bilgileri çok daha rahat bulabilir herkes. bunun nasıl bir önemi var diye düşünülebilir ama ben oturup bir grubu/müzisyeni saatlerce araştırmayı çok seviyorum. böyle bir şey olursa o bakımdan da çok mutlu olurum.
  jimi
 3. kutsal bilgi kaynağı.
 4. ben bu kıt bilgimle bir katkı sağlayamam ama, belki merak ettiğim konularda arkadaşlara fikir sunmuş olabilirim. neticede konusunda çok başarılı insanlar var, olursa çok güzel olur. düşünenin aklına sağlık demeden de geçemeyeceğim..
 5. yazıyı tam şeyapapamış olmakla birlikte sanırım @mr curiosity hocam tarihtarih.comböyle bir siteden bahsediyor. burada; kategorilenmiş, kolayca bulunabilen binlerce yazı ve görsel bulmak mümkün. örnek olarak aşağıda kktc başlığı için yazılan makaleleri ve yazarları görüyorsunuz.

  KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ (KKTC)

  Kıbrıs Meselesi Halledilmeli / Rauf Denktaş
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti / Ülker Güzel
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Tarihi / Prof. Dr. Clement Dodd
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti / İsmail Bozkurt
  Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Kıbrıs / Dr. Ahmet Gazioğlu
  Rum Mezalimi ve Kktc'ye Doğru / Dr. Ahmet Gazioğlu
  Kıbrıs'ta Osmanlı Kültür Mirasına Genel Bir Bakış / Doç. Dr. Netice Yıldız
  Çağdaş Kıbrıs Türk Edebiyatı / Prof. Dr. Harid Fedai

  sitede çoğunlukla türk tarihi bilgileri yer alıyor. eğer böyle bir proje somutlandırılırsa, bu site içerik temini için gayet zengin görünüyor. eyyorlamambukadar.