1. çok ciddi anlamda şaşırdığım bir gerçek. mesela ben bana ait olmayan bir yazıyı bir yerden buraya kaynak göstermeden sanki benimmiş gibi kopyala yapıştır yaparak taşıdığımda bu ortaya çıksa bile sıkıntı yaşanmıyor. yapılan şey apaçık hırsızlıkken kimse buna ses etmiyor. çok garip.

    teşekkürler mod ekibi, teşekkürler youreads yasama organları.
  2. Mod, intihale hassas yaklaşıyor. http://youreads.net/yorum/101176 Nolu yorumumda bana ait bir yazı olmadığı için spoiler içine alarak link verdiğim halde ruhsuzkozmonot alıntı olduğunu belirtmem için mesajla uyarmıştı.

    Artık
    ...... Alıntı ..... Şeklinde kendim ayırıyorum.
  3. birinin emek harcayarak yazdığı ve özellikle yorum ve görüş içeren yazılarda atıf yapmanın şart olduğunu düşünüyorum. ancak tabi burası nejm değil, her cümlenin sonuna kaynak eklemek de biraz mantıksız olur.
  4. Bu platformda eksikliğini çokça hissettiğim bir konudur. Özellikle bilim ve teknoloji başlıklarında bir çok güzel yazı okuyorum ancak ne herhangi bir yere atıf var, ne de daha detaylı incelemek isteyenler için bir paylaşım. Bilgiler vahiyle inmiş gibi davranıyoruz. Tabi burası çok daha interaktif bir ortam olduğu için akademik makalelerdeki gibi bir kaynak göstermekten bahsetmiyorum, bir link verseniz yeter. Kaynak göstermek sadece bilginin güvenilirliğini sağlamak amacıyla kullanılmaz keza bu da çok önemlidir çünkü belki okuduğunuz şeyi tamamen yanlış anladınız ve yanlış aktarıyorsunuz. Kaynak göstererek konuyu daha detaylı incelemek isteyenleri de en sağlıklı bilgi kaynağına yönlendirmekle kalmazsınız aynı zamanda faydalı bilginin izlenebilirliğini de (traceability) sağlamış olursunuz. Ya da diyelim ki gerçekten herhangi bir kaynaktan faydalanmadan sadece sizde var olan kümülatiften bir yazı meydana getirdiniz, çünkü ben de öyle yazılar yazıyorum bazen, o zaman da belki bir alternatif kaynağın linki verilebilir. Maalesef şu ana kadar bahsettiklerim masum kalan şeyler. bunun daha kötüsüne de denk geldim burada, bazı arkadaşların kopyala yapıştır yaptıklarını fark ediyorum ona rağmen bile bir atıfta bulunmuyorlar ki bu direkt hırsızlıktır. Bilmeyenler için IP nedir IP hakları nelerdir . Kopyala yapıştır yapabilirsiniz, belki içerik çok hoşunuza gitti ama vaktiniz yok o yüzden aynısını girdiniz siteye, işte bu durumda kesinlikle kaynak linki vermelisiniz. diğer konuyu ise benim bir ricam olarak alabilirsiniz, dediğim gibi belki diğerlerinde çok değil ama özellikle bilim ve teknoloji başlıklarında dikkat etmekte fayda var.