• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar paul veyne
yunanlar kendi mitlerine inanmışlar mıydı - paul veyne
yunanlar mitlerine inanmışlar mıydı? yunanların, bize aklı anlatan bu bilge ataların, titanlara, kikloplara, kahramanlara inanmaları mümkün mü? varsayalım ki minator'u şairlerin uydurması olarak düşündüler, peki theseus'un varlığından da şüphe ettiler mi? veyne, bu sorular çerçevesinde hakikatin konumuna dair etkileyici bir soruşturmaya girişiyor. mitlerin doğasını, onların kabul ediliş şekillerini, doğru kabul edilmeleri için gereken ölçütleri inceliyor. süregelen bu anlatıların tarihle olan bağlarını sorguluyor.


"paul veyne'in araştırmanın ne demek olduğunu bilen gerçek bir tarihçi olduğu doğru, ama aynı zamanda doğru ile yanlış arasındaki oyunların tarihinin oluşturulması istendiği zaman girilen labirenti de biliyor. bugün, hakikatin tarihi hakkında sorular sormak, bütün düşünce için geçerli olan böyle bir tehlikeyle yüzleşmeyi kabul etmek oldukça nadir rastlanan bir durum."
-michel foucaul-
(tanıtım bülteninden)
  1. uzun süredir bulunmayan bir kitaptı. alfa yayınları bu sene çok seri bir şekilde ve kaliteli kitaplar basıyor. bu kitapta, bize, antik yunan'daki inanç ve mit ikilemi gibi gelen sistem anlaşılır bri şekilde çözümleniyor. mit oluşumu ve bu mitlerin insan üzeirnde nasıl bir tahakküm kurduğunu açık bir şekilde anlatıyor. mitler de aynı bizim inançlarımız gibi revizyon içerisindeydi. zaman geçtikçe olympos'a inanılmasa da theseus önemini yitirmiş miydi zekice ikilemleri anlatıyor. kitap pausanias gibi ilginç bir figüre de değiniyor. pausanias yunan inancını bolca tiye alan bir yazardı. kendi düştüğü yanılmasamaları da bu kitaptan okuyoruz.
    sezgi