ziya osman saba

Kimdir?

30 mart 1910 tarihinde istanbul'da dünyaya geldi. babası binbaşı osman bey, paris askeri ateşesi idi. sekiz yaşında iken annesini kaybetti. bu kaybın hüznünü hep hisseti ve eserlerine yansıttı. ziya osman, dokuz yaşında yatılı öğrenci olarak kaydedildiği galatasaray lisesi'nden 1931'de mezun oldu.

ilk şiiri 1927'de, lise öğrencisi iken servet-i fünun'da ziya imzasıyla yayımlandı. lisede bir yıl sınıfta kalınca bir alt sınıftaki cahit sıtkı ile tanışma fırsatı bulması, edebiyat dünyasında ender görülen bir dostluğun oluşmasını sağladı. dostu cahit sıtkı'nın öğrencilik yıllarından itibaren kendisine yazdığı mektupları bir araya getirmesi ile ilk basımı 1957'de yapılan ziya'ya mektuplar adlı ünlü kitap oluşmuştur.

1928'de altı lise arkadaşı ile birlikte (yaşar nabi, sabri esat, cevdet kudret, vasfi mahir, muammer lütfi, kenan hulusi) yedi meşale isimli ortak kitap yayımladılar. ziya osman, kitabın başarısı üzerine yusuf ziya'nın desteğiyle çıkarılan ve yayımı sekiz ay süren aynı isimdeki derginin kurucu yazarları arasında yer aldı. ömrü boyunca topluluğun şiir anlayışına bağlı kalan tek yedi meşaleci oldu. derginin kapanmasından sonra şiirlerini milliyet ve içtihat'ta yayımlattı. varlık dergisi'nin kurulmasından sonra ise metinlerini orada yayımlatmaya başladı.

sinir hastası olan kuzenine aşık olan ziya osman, ailesinin itirazlarına rağmen liseyi bitirdiği yıl onunla evlendi. 12 yıl süren bu evlilik mutsuz ve karamsar olmasına yol açtı. yüksek öğrenimini 1936'da istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nde tamamladı, aynı yıl istanbul'da askerliğini yaptı.

hukuk eğitimi sırasında bir yandan da cumhuriyet gazetesi muhasebe servisinde çalışan ziya osman saba, çalışma hayatına 1938 yılında girdiği emlak ve eytam bankası'nda uzun yıllar devam etti. 1943 yılında ilk eşinden ayrıldı. aynı yıl, yedi meşale'den sonra ilk kitabı olan sebil ve güvercinler adlı kitabı yayımlandı. abc kitabevi'nin yayımladığı kitapta 66 şiiri yer almaktaydı. ertesi yıl, çalıştığı bankada tanıştığı rezzan hanım ile evlenerek yavaş yavaş karamsarlığından kurtuldu. bu evlilikten orhan ve osman isimli iki oğlu oldu.

ziya osman saba, bankası tarafından ankara'ya tayin edilmesi üzerine bir süre bu kentte yaşadıysa da istanbul özlemi nedeniyle 1945 yılında bankadaki görevinden ayrıldı. istanbul'da milli eğitim bakanlığı basımevi'nde tashih şefi (düzeltmen) olarak çalıştı. 1947'de ikinci kitabı geçen zaman yayımlandı. varlık yayınları tarafından basılan bu kitap, şairin "sebil ve güvercinler" kitabındaki şiirlerle 1943-1946 arasında yazdığı şiirlerin biraraya getirilmesinden oluşuyordu. 1950'de geçirdiği bir kalp krizi nedeniyle bu işi de bırakmak zorunda kalan saba, yaşamının geri kalanında arkadaşı yaşar nabi'nin sahibi olduğu varlık yayınları'nın kitaplarını evinde basıma hazırlayarak geçimini sağladı.

ilk hikâye kitabı mesut insanlar fotoğrafhanesi 1952'de yayımlandı. 29 ocak 1957 günü istanbul'da bir kalp krizi sonucu kadıköy'deki evinde hayatını kaybeden şairin nefes almak adlı şiir kitabı ile değişen istanbul adlı hikâye kitabı ölümünden sonra basıldı.

eyüp sultan'daki aile mezarına defnedilmiştir; ancak mezar bugün kayıptır.
  1. cumhuriyet dönemi türk edebiyatının yunus emre'si.