• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.63)
zodiac - david fincher
rafa kalkmış dosyaların en önde geleni. hiçbir zaman yakalanamamış bir adamın dinmeyen öfkesi; tüm ülkeye dehşet salan, bir türlü ele geçirilemeyen, şifreci katil; amerika’nın karındeşen jack’i. on üç kurbanı olduğunu kamuoyuna açıkladı; sonra daha fazlasını, iki düzine daha fazlasını. polis beşi ölü yedi vakada onun işaretlerini buldu. gerçek kurban sayısı asla ortaya çıkmayabilir. kesin olan bir tek şey varsa, o da bu kurban sayısının yaşayanları da kapsadığıdır. “zodiac konuşuyor…” “se7en” ve “fight club”ın yönetmeni david fincher, san fransisco körfez bölgesini dehşete boğmuş ve onlarca yıl boyunca şifreleri ve mektuplarıyla dört ayrı yargı bölgesinin yetkilileriyle alay etmiş bir seri katilin gerçek hikayesine dayanan gerilim filmi “zodiac”la tekrar karşımızda. bir avcıyı avlamak dört adam için bir saplantı hâlini alır; bu öyle bir saplantıdır ki onları eski hâllerinin birer hayaletine dönüştürür, yaşamları katilin bıraktığı sonu gelmeyen ipuçlarıyla bir kurulup bir yıkılır.
  1. ne kadar yerilirse yerilsin, hollywood'un bazi konularda asmis oldugunu gosteren david fincher filmidir.

    1968'den 1991'e kadar olan zamani kusursuz bir sekilde yeniden yaratmislar. amerikali degilim, hele ki 1960-70leri gormus biri hic degilim, ama kisisel merakimdan dolayi ozellikle goruntuye gelen araclara dikkat ettim; 1968, 1969, 1971, 1974, 1983, 1991... inanilmaz...

    gercekten zamanda yolculuk hissi veriyor film. kiyafetler, sokaklar, binalar... sanirim bu isin ayrica bir uzmanligi var abd'de. keske bizde de olsa da sevdigimiz filmlerde 1980 yilinda 2005 model kamyon gorunce o kadar kusur kadi kizinda da olur demesek.

    2011-10-07