1. benim için öznesi eksik bir gündür.

  hayır aklınıza babam olmadığı gelmesin, hayatta kendisi. ama bugünün heyecanını yaşamıyorum, çünkü sevgi yok içimde kendisine karşı birkaç kırıntı var, onlar da baba kelimesine ait olan duygular. "olur mu yaaa o baban senin" lafını da çok duydum. keşke bunu söylemeden hayatıma biraz tanıklık etmiş olsalar, içimdeki eksik bir baba kavramını anlamalarını beklemiyorum. kızına hiç sevgiyle bir kere dahi sarılmadığı bir baba bu. sürekli öfkeden beslenen, hayatını başka şeylere adamış bir baba bu. benim babam yani.

  bir yandan babasına aşkla bağlı insanlara bakıyorum. şanslılar benim için. anlattıkları, "kızlar en çok babalarını sever" sözünü doğrular şekilde hikayeleri, anılarını sabırla dinliyorum. ben anı olacabilecek şeylere dönüp baktığımda sadece karanlık ve haddinden fazla gözyaşı görüyorum. hani bazı insanlar vardır, bir karar alırlar ve arkalarında babaları durur. sağlam, güçlü. evet tek başına da ayakta durabilir insan, yine tek başına hayatını da idame ettirebilir. ama kaybettiği duyguları ve bir tarafının acısı ile. duygularını zirvede yaşayan biri olarak bunun eksikliğini bütün hücrelerimde hissediyorum.

  yarın yine arayacağım ve "babalar günün kutlu olsun baba" diyeceğim. o da muhtemelen birkaç dalga ve espriyle karşılayacak ve akabinde paraya ihtiyacım olup olmadığını soracak. içimden geçense; baba sevgiye ihtiyacım var, keşke para yerine sevgini veriyor olsaydın. aç kalmayı göze alırım demek. ama içimde kalacak.

  bazı duygular gerçekten insan yaşamını büsbütün zedeliyor.

  neyse,
  babalar gününüz kutlu olsun. baba olan youserlar varsa da kızınıza sarılın ve sevdiğinizi söyleyin. çünkü hayat sevince güzelleşiyor ve de daha yaşanılır hâle geliyor.
 2. bir erkek -yaşı kaç olursa olsun- babasını kaybettiğinde büyür, olgunlaşır. babalar gününü mezarlıkta kutlayacakların da günü kutlu olsun...
 3. tüm babaların babalar günü kutlu olsun. hepsi değerli insanlar. lakin hırsızlık yapanlar değil.
 4. çocuğunu emek ve sevgi ile büyüten tüm babaların babalar günü kutlu olsun.
 5. "Bugün onların günüydü, Babalar Günü; hiç kutlanmayan bir gündü, masal anlatmayan gerçek babaların günü. Hiç masal anlatmayacak kadar gerçek yaşamlarda savaşan babaların, hiç umut vermeyecek kadar gerçeklerle ezilen babaların, mutluluğu hiç yüzüne yansıtamayacak kadar evlat yetiştirmek zorunda olan babaların günüydü.. Herkesin kutlayamadan başka babalara dönüştüğü, kimse kutlayacak kadar değerini bilmeden babaların yorgun öldüğü yaşamlarda. O babalardı madenlerde ölen, mevzilerde gömülen, inşaatlardan düşen, kanserleri dertle sigarasından çeken; işte o babaların günü kutlu olsun." **
 6. arda kural'ın tivitini iliştireyim şuraya,

  tüm annelerin babalar günü kutlu olsun
 7. bir varmış bir yokmuş. zamanın birinde bir ülkede çocuklarını devlet dersinde yitirmiş babalar, babalarını devletin ve sistemin yok ettiği çocuklar varmış. ne çocuklar babalarının yasını tutup hesabını sorabiliyorlarmış ne de babaları çocuklarının. öldürülen öldüğüyle kalıyormuş, ateş düştüğü yeri yakıyormuş. masal bu ya gün gelip devran dönmüş kimsenin yaptığı yanına kalmamış.
 8. kapitalizmi veya bazı şeylerin tek güne hasredilmesini bilmem ama güzel oluyor sanki.
  maksat muhabbet olsun.
 9. herşeyin anası var babası yok.anayasa anadil anakart.... tüm babaların babalar günü kutlu olsun.
 10. babası olmayan yada vefat edenlerin acılı günüdür