• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.73)
bacheha-ye aseman - mecid mecidi
bu masalsı duygusal film, yoksul bir ailenin çocukları olan ali ve zehra isimli iki küçük kardeşin öyküsünü anlatıyor. kız kardeşinin ayakkabılarını tamirciden getirirken kaybeden ali, kendi ayakkabısını onunla ortak kullanmak zorundadır. çünkü babalarının öfkesinden çekindikleri için durumu ona anlatamazlar, zaten anlatsalar da babaları yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksuldur. filmin tanıtım sloganında denildiği gibi onların bu küçük sırrı artık en büyük serüvenleri olacaktır.

filmde, okula giden iki kardeş ayakkabılarını değişerek giymek zorunda kalırlar. zehra, dersten erken çıkar. ali ile bir sokak arasında ayakkabılarını değişirler. ali koşarak gittiği halde hep derse geç kalır ve azar işitir. bir gün üçüncülük ödülü spor ayakkabı olan yarışmaya girmeye karar verir. amacı üçüncü olup kazandığı ödülü zehra'ya vermektir. ayarlamaya çalışsa da birinci olur ama ayakkabıyı alamadığı için çok üzgündür.


  1. cennetin çocukları izlediğim ilk iran yapımı filmdi. ciddi bir kültürel yakınlıktan ötürü belki de karakterleri çok sıcak ve içten buldum. baştan gıcık gibi gelen sert ama esasen çocuklarını çok seven baba figürü şahaneydi mesela.

    iki kardeş de birbirlerinden tatlıydı. film akış itibari ile bir ladri di biciclette - vittorio de sicahavası veriyor ama o filmdeki baba-oğul ilişkisinden ziyade, abi-kardeş üzerine eğiliyor.
  2. ali ve zehra'nin hikayesini mutlaka izleyin, cocuk olmaya dair unuttugunuz cogu seyi hatirlamaktan buyuk keyif alacaksiniz.