• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
bostan - şeyh sadi şirazi
padişah'ım! size gelince nasihatim şunlardır:taatle yüzünü eşik üzerine koy; çünkü doğruların tuttuktan en emin yol budur. eğer kul isen başını bu kapıya koy. padişahlık tacını başından çıkar. ibadet ettiğin vakit şahlık libasını giyme. halis muhlis bir derviş gibi feryada başla. buyruk sahibi ulu tanrı'nın dergâhında, zenginin önündeki fakir gibi inle, şöyle de: "allah'ım, zengin sensin. fakirleri besleyen, kuvvet, kudret sahibi sensin. ben ne memleketler fetheden bir hükümdarım ne de ferman sahibiyim. bu dergâhın dilencilerinden birisiyim. senin lütfün bana yâr olmazsa benim elimden ne gelir, ne iş yapabilirim? allah'ım, beni hayra, iyiliğe sen muvaffak eyle. sen kudret vermezsen benim kimseye bir hayrım dokunmaz." padişah'ım, gündüz padişahlık ediyorsan geceleri dilenciler gibi yana yakıla dua et.birtakım asiler, zorbalar senin kapında kul iken, sen yine başını ibadet eşiğinden kaldırma.cenabıhakk'a ibadette kusur etmeyen kul, kullar için ne güzel padişahtır.- sâdi şirazî -(tanıtm bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. şeyh şadi şirazi'nin meşhur eserindendir. ibretli olaylar ve öğütler bulundurur.
    adalet, aşk, kanaat, şükür gibi konular işler. şeyh sadi şirazinin bostan ve gülistan kitapları genelde birlikte anılır.
  2. bostan sadi şirazinin ünlü eserlerinden kısa hikayecikler ve alınan dersler öğütler veren akıcı bir çırpıda okunabilen bir kitap