1. belli bir alanda yetersizlik yaşayan bireyin, toplumun önüne çıkardığı engellerin varlığı neticesinde "kazandığı" sıfattır. öyle ki gözleri görmeyen ya da yürüyemeyen birey temelde engelli değildir, yaşamda önüne çıkarılan fiziksel ve sosyal sıkıntılar sonucunda birey kendi başına evine varamadığında, okuluna gidip dersini dinleyemediğinde engelli olur.

    bu durumda, engelli olan neden şahsın kendisidir, o kısmı ben tam çözemiyorum. bedensel ya da zihinsel yetersizlikleri olan bireyin yaşamını zorlaştıran -kolaylaştırmayan demiyorum- toplumun kendisine engelli toplum desek daha iyi olmaz mıydı sanki?
  2. her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. dolayısıyla meseleyi kendimizden çok da uzaklaştırmamak lazım.
  3. dün okulumda mezuniyet töreni vardi. ve bu törende engelli iki arkadaşa yapilan cok kotu bir muameleye şahit oldum. sizlerle de paylasayim.

    ilk olarak her bölümün 1.lerini sahneye aldilar. hangi bölümden oldugunu unuttugum bir kadin arkadasimizin bacaklarindan engeli vardi. kisaca zorlukla yuruyordu. sahneye cikan her 1. arkadaş normal bir sekilde alkislandi. bu engelli kadin arkadasimiz sahneye cikar cikmaz ailelerden ogrencilere hocalara kadar alkis kiyamet islik koptu gitti. millet cildirmis gibi alkisliyor kadini. kendisi o kadar uzuldu ve sinirlendi ki bu duruma gormeniz gerekirdi yuzunu. en ufak bir tebessum, mutluluk yoktu yuzunde. hakliydi cunku. alkislarla cigliklarla resmen kiza basbas bagirdilar "sen normal degilsin! bu bacaklarla bölüm 1.si oldugun icin iki kat fazla alkisi biz normal insanlardan hak ettin." diye ...

    gelelim ikinci vakaya. o da hukuk fakultesi ögrencisi görme engelli bir erkekti. herkes sahneye cikiyor tek tek, adi okunuyor, belgesini alan yerine geciyor. alkislar normal duzeyde. bu gorme engelli arkadas sahneye bir cikti hocasinin yardimiyla. sesleri duymaniz lazimdi. ayni alkis ciglik tufani...

    bu iki arkadasa yapilanlar hoş mu gercekten ? insan nasil bu kadar dusuncesiz, hosgörüsüz, empatiten uzak olabilir ki. o kizin o alkislardan sonra kafasini kaldirip amfideki insanlara attigi donuk bakisi hic unutmayacagim.