ismet özel - youreads

ismet özel

Kimdir?

1944 yılında söke 'li bir polis memurunun altıncı çocuğu olarak kayseri’de doğdu. ilk ve orta öğrenimini kastamonu, çankırı ve ankara’da yaptı. ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi’nde bir süre okuduktan sonra hacettepe üniversitesi’ne geçerek fransız dili ve edebiyatı bölümü’nü bitirdi (1977). ataol behramoğlu ile birlikte halkın dostları dergisini çıkardı. devlet konservatuarı’nda fransızca okutmanı olarak çalıştı. istiklal marşı derneği kurucusudur. evlidir. dört çocuğu vardır. 1. "ben müslümanım ve müslüman olmayan herkes benden düşük bir insandır" diyen, "namaz kılmayan türk değildir" diyen, "bir adam ben türk değilim diyorsa beter ol diyorum" diyen, edebiyat dünyasının en faşist zırtopozu. luis althusser'in deyimiyle devletin ideolojik aygıtı. yandaş yemiş çakma entelektüel. kifayetsiz muhteris.
 2. bizimle aynı acıları yaşadığına emin olduğum şair.
  her bir dizesinin kilolarca ağırlığı vardır.
  lisede coğrafya hocam en büyük kıta hangisidir diye sormuştu, en büyük kıta ismet özel'in kıtalarıdır demiştim.
 3. waldo sen neden burada degilsinin girisi ile beni derinden etkilemistir,dusundurmus,huzunlendirmistir:
  `bu kitabi, intihar eden birkac arkadasima ve paranoyadan,sizofreniden mustarip bircok arkadasima ithaf ediyorum`
 4. yaşamayı bileydim yazar mıydım hiç şiir?
  yaşamayabileydim yazar mıydım hiç şiir?
  -yaşama!
  -ya bileydim?
  yazar: mıydım
  hiç: şiir.
 5. "keşke aramızdaki mesafeler sadece kilometrelerle ölçülebilen cinsten ibaret olsaydı" cümlesinin sahibi.
 6. şehrin arkalarından çocuk ayaklarla geçen şairdir ismet özel. "tahta bir bavul gibi insanın kıyısında duruyorum" diyebilecek kadar iyi tahlil etmiştir insanın yalnızlığını. imge onun şiirinde "sarı bir bilincin ötesini" ellemeye çalışır ve bu çabayla rugan çizme giyilen çağlara götürür bizi "coşkunun en sağlam atıyla." "var mısın yok yere ağlamaya"?...
 7. '' insanlar artık aya, güneşe, lât ve menat putuna tapmıyorlar; ama devlet adamlarına, piyasaya, makinalara, teşkilatlara, teorilere tapıyorlar. '' (rüya ve siyaset, üç zor mesele)
 8. "yazgım kendi avcumda seyretmek kırgın aksimi." demiş şair.
 9. “dil ile ikrar edilenin, kalp ile tasdik edilenle hiçbir alâkası olamayışından ötürü bu günlere geldik.” diyen ismet özel bugün 74 yaşında.
  eale