john fowles

Kimdir?

londra yakınlarındaki essex, leigh-on-sea'de doğdu. oxford ünivesitesi'nde gördüğü fransızca eğitiminin ardından fransa ve yunanistan'da öğretmenlik yaptı. ilk romanı olan koleksiyoncu'nun başarı kazanmasının ardından kendini tamamen yazarlığa adadı.

1968 yılından başlarak ingiltere'nin güneyinde küçük bir liman kasabası olan lyme regis'te yaşamını sürdüren ve 1979'da lyme regis müzesi'ne küratör olarak atanan fowles, 5 kasım 2005'te ölmüştür.

postmodern romancıların öncülerinden biri olarak kabul edilen fowles, yayımlanan ilk eseri the collector (koleksiyoncu) ile büyük üne kavuşmuş ve ticari başarı kazanmıştır. aslında koleksiyoncu, fowles'un üzerinde çalışmaya başladığı ilk romanı değildir. 1950'li yılların başında yazımına başladığı büyücü adlı eseri, fowles'un üzerinde çalıştığı ilk romandır ve ancak 1965 yılında basılabilmiştir.

mitolojik öğelere ve shakespeare'in ünlü oyunu fırtına'ya çeşitli göndermelerin bulunduğu metafizik bir eğlence treni olarak nitelendirilen büyücü, fransız teğmenin kadını ile birlikte yazarın en önemli eseri olarak kabul edilir. fransız teğmenin kadını, harold pinter'in yazdığı senaryo ile filme de çekilmiş, karel reisz yönetimindeki filmin başrollerinde jeremy irons ve meryl streep oynamıştır. bu filmin dışında the collector (1965), the magus (1968) ve televizyon için the ebony tower (1984) adlı eserleri de sinemaya uyarlanmıştır.

eserlerin birçoğu türkçe'ye de çevrilmiştir. roman ve denemelerinin dışında, şiirleri (poem, 1973), çevirileri (cinderella, charles perrault, 1974), senaryoları, adaptasyonları (lorenzaccio, 1983--alfred de musset'nin bir oyunu) ve editörlük yaptığı çalışmalar (thomas hardy's england, jo draper) da vardır. ayrıca yazar hakkında yazılmış eserler de mevcuttur.


  1. fransız teğmenin kadını'nı yazarak çağının çok ilerisine geçmiş, kendisi için küçük, dünya edebiyatı için büyük bir adım atmış yazardır.
    orsed
  2. en son daniel martin adlı romanını okudum ya da eziyet çektim diyeyim. ayrıntı yayınları kitabı o kadar baştan savma şekilde basmış ki cümle bozukluğundan tutun da yazım hatalarına kadar. roman okumaktan soğutacak derece kötü. siz siz olun kitabı orjinal dilinden okuyun.
  3. fransız teğmenin kadını hayatımda okuduğum en iyi edebi eserdir. üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmalıdır.

    çağının, sonrasının en iyi edebiyat yazarıdır kendisi. büyücü kitabı da çok iyidir. iyiki yazmış dedirtir.