• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
kadınlar - charles bukowski
bukowski'nin en çok okunan, üzerinde en çok konuşulan, tartışılan romanı.

kadınlar, bukowski'nin en çok okunan, üzerinde en çok konuşulan, tartışılan romanı. hayatında önemli yer etmiş, aşık olduğu, peşlerinden koştuğu, birlikte yaşadığı kadınları anlattığı romanı.
kadınlar, bukowski'nin kadınlarla ilişkilerini ve cinsel hayatını olabildiğince açıklıkla anlattığı en önemli romanı olarak da kabul ediliyor. rahat ve serbest bir anlatımı tercih etmesiyle dikkati çekmiş bukowski, kısa kısa bölümlerden oluşturduğu ve bol diyalogla kurduğu bu romanında hemingway ve fante ile kıyaslanıp onlar kadar başarılı ve özgün bulunmuş.

yaşam öyküsünün yazarı howard sounes şöyle yazıyor; "bukowski'nin eski kız arkadaşlarından pek çoğu, kendilerini kitaplarına malzeme yaptığından habersizdi. seks hayatlarını bütün açıklığıyla anlatırken onların iznini almadığı da ortadaydı. kadınlar nihayet 1978 aralık'ında yayınlandığında linda lee beighle ile evlenmeden önce yaşamını paylaştığı kadınlar hayli rahatsız oldu. kadınlar'ın, yazarın diğer kitaplarından fazla satması bu rahatsızlığı daha da artıracaktı."

kadınlar, iyi, rahat anlatımı ve konusunun ilginçliği yanında taşıdığı mizah unsurlarıyla da dikkati çeker. kahramanı henry chinaski'yi ve onun kadınlarla ilişkilerini neredeyse okuyucuya kahkaha attıracak kadar tatlı bir dille ama eleştiri oklarını eksiltmeden anlatır. sık sık kendini eleştirmeyi de ihmal etmez.
kadınlar, avi pardo'nun türkçesiyle tekrar okuyucularıyla buluşuyor.


 1. charles bukowski'nin yarı otobiyografik romanlarından biri sayılan kitapta yaşlı henry chinaskinin hayatınına giren kadınların konu alındığı , bukowskinin çok tartışılan , benim içinse yazarın rahatlığı sayesinde okumanın keyif verdiği kitap

  kitabın özeti sayabileceğimiz söylede bir diyaloğu bulunur;
  “‘what do you think of women?’ she asked.
  ‘i’m not a thinker. every woman is different. basically they seem to be a combination of the best and the worst – both magic and terrible. i’m glad that they exist, however.'”
 2. kitap günlük hayatı olduğu gibi anlattığı için okuması rahat ancak bazı yerleri rahatsızlık verecek derecede müstehcen