kon-tiki - joachim roenning, espen sandberg - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
kon-tiki - joachim roenning, espen sandberg
polinezya adalarında yaşayan yerlilerin köken olarak güney amerika'dan geldiğini savunan bilim insanı thor heyerdahl, tezine olumlu yaklaşacak hiç kimseyi bulamamıştır. karşısına antitez olarak çıkarılan en etkili görüş, 1500 yıl öncesinin imkânlarıyla güney amerika'dan polinezya'ya gitmek için pasifik'i geçmenin mümkün olmadığıdır. bu yolculuğun imkânsız olmadığını kanıtlamaya karar veren thor heyerdahl, adını kon-tiki koyduğu balsa ağacından yapılma salı ve beş arkadaşıyla birlikte okyanusa açılır.

thor heyerdahl, arkadaşlarıyla birlikte gerçekleştirdiği bilimsel deney özelliği taşıyan 101 günlük okyanus yolculuğunu hem bir dokümantasyon filmi, hem de bir kitap olarak yayımlamış, joachim roenning ve espen sandberg ikilisi de 2013 yılında aynı isimle sinemaya uyarlamışlardır.
  1. norveçli antropolog ve kâşif thor heyerdahl'ın 1948'de yayımlanan belgesel kitabından sinemaya uyarlanmış 2012 yılı danimarka yapımı biyografik macera filmidir. joachim rönning ve espen sandberg'in yönetmenliğini paylaştıkları sinema filminde, thor heyerdahl'ı pal sverre hagen canlandırmıştır. norveç sinemasının en pahalı, en başarılı ve en gözde sinema yapıtı olmuştur. her ne kadar macera türü olsa da, içerisinde bolca aksiyonun yaşandığı bir sinema eseri değildir, ama gerçekten enfes bir anlatımı vardır. hayatımda zevk alarak izlediğim en sıradışı yapımlardan birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

    yapıt, heyerdahl'ın eski çağlarda amerika kıtasında yaşayan insanların okyanusu sallarla geçerek polinezya'da koloniler kurmuş olabileceği savını kanıtlamak üzere, 1947 senesinde, beş arkadaşıyla birlikte bir sal kullanarak yaptıkları deneysel okyanus yolculuğunu anlatmaktadır. 1950 yılında heyerdahl ve arkadaşlarının yaptıkları bu deneysel yolculuğu anlatan siyah-beyaz bir belgesel filmi de çekilmiştir. ödüllü bir belgeseldir.

    kitaba verilen "kon-tiki" ismi ise, inka uygarlığının güneş ve fırtına tanrısına verdikleri isimden gelmekte. aynı zamanda, bu deneysel yolculukta kullanılan balsa ağaçlarından yapılma ilkel salın ve bu salın norveç'in başkenti oslo'da sergilenmekte olduğu müzenin ismidir. (bkz: kon-tiki müzesi)