• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
kuyruklu yıldız altında bir izdivaç - hüseyin rahmi gürpınar
kuyruklu yıldız altında bir izdivaç'ta 1910 halley kuyruklu yıldızının dünyaya yaklaşmasıyla bu olayın istanbul'da yarattığı heyecan anlatılır.yazar bu olayı eğlendirici bir anlatımla verirken, bilimin ve düşüncenin savunmasını da yapmaktadır.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


  1. 1912 yılında basıldığına inanası gelmiyor insanın. mesaj o yıllar için bile aynı, bu topraklarda kadın olmak zor... toplumun kemikleşen dayatmaları-katmanları arasında hayalleri farklılaşan gençler üzerine, kimi zaman ilgi çekici bilimsel derinlikte kimi zamansa romanesk hale bürünen bir kitap hüseyin rahmi'nin ki. bazı uzun pasajlar ve sonrasında hızlı bir aşk ilişkisine evrilmesi bölümleri birbirinden kopuk hale getiriyor ne yazık ki; ancak insana ve hayatın küçüklüğüne dair yapılan anlatımlar enfes..
  2. 2016 senesinde 364.kd er olarak ( er demeyelim sınava girip onbaşı da olmuş idim) askerliğime devam ederken nöbetlerde okuğum kitap. cep boyu vardı, kamuflajın yan cebine rahatça sığan ve fark edilmeyen. iki saatlik iki üç nöbette bitmişti gündüz. (yuh o kadar sürede mi okudun diyebilirsiniz, komutan geliyor mu diye üç buçuk ata ata okurken süre uzamış idi)
  3. ortaokuldayken türkçe öğretmenin okumam için verdiği kitap. okuyup özetini çıkarmıştım. güzeldir.