mehmet eroğlu - youreads

mehmet eroğlu

Kimdir?

mehmet eroğlu (d. 2 ağustos 1948, izmir) türk yazar, senarist, romancı. yazar, 2 ağustos 1948 günü izmir'de dünyaya geldi. edebiyat öğretmeni olan babası farik eroğlu'nun tayinleri sebebiyle ilkokul döneminde birkaç şehir ve okul değiştirdikten sonra izmir karşıyaka'daki ankara ilkokulu'nu 1960 yılında bitirdi. daha sonra izmir maarif koleji'nde (bugünkü adıyla bornova anadolu lisesi) 7 yıl boyunca kesintsiz olarak yatılı okudu. liseyi bitirdiği 1967 yılında odtü müh. fak. inşaat mühendisliği bölümüne girdi; öğrenciliği sırasında öğrenci derneği başkanlığı yaptı. 1971 yılında üniversiteden mezun olan eroğlu, mezun olduğu sırada 12 mart darbesi sonucu kurulan sıkıyönetim mahkemesinde dev-genç davası nedeniyle yargılanmaya başladı. 1972 yılında dava devam etmekteyken evlendi. iki yıl süren dava sonucunda tck'nun 141-142 maddesine muhalefetten 8 yıl ağır hapis ve 2 yıl sürgün cezasına mahkûm edildi. sonuç kesinleşmeden 1974 genel affıyla mahkumiyeti ortadan kalktı. bu tarihten sonra mühendislik yapmaya ve roman kaleme almaya başladı, 1974 yılında bir kızı dünyaya geldi. 1989 yılında bir devlet bankası olan turizm bankası'ndaki 15 yıl sürdürdüğü görevinden siyasi baskılar sonucu ayrıldıktan sonra mühendislik kariyerine ve yazarlığa devam etti. sadece yazmak ve bir sivil toplum örgütünde gönüllü çalışmak amacıyla mühendislik yaşamını 1999'da noktaladı. 1999'dan bu yana uğur mumcu gazetecilik araştırmaları vakfı'nda yazarlık seminerleri vermeyi sürdüren yazar, romanlarının yanı sıra televizyon dizisi ve sinema filmi senaryoları yazmıştır. ilk romanı issızlığın ortasında 1976 yılında tamamlandı ve 1979'da milliyet roman ödülü'nü kazandı ancak 1980 darbesi sonucunda kitap sakıncalı bulunarak yayınevi tarafından basımına son verildi. birincisinin devamı niteliğindeki ikinci kitabı geç kalmış ölü de aynı gerekçeyle uzn süre basılamadı. her iki kitap da 1984 yılında yayımlandı ve ikisi birlikte hem orhan kemal roman armağanı'na hem de madaralı roman ödülü'ne layık bulundular. yazar, 1968 kuşağını anlatmaya "yarım kalan yürüyüş" (1968); "adını unutan adam"(1989) kitaplarıyla devam etti. 1994'te yayımlanan "yürek sürgünü" adlı romanından sonra roman yazmaya 5 yıl ara verdi, senaryo yazmaya eğildi ancak senaryo çalışmalarının sonuçlarından memnun kalmadığını ifade etmiştir. 2000 yılından itibaren ard arda romanlar yayımlamayı sürdürdü. yazar, kendisini "insan yaratılışının gölgeli alanlarında boy atan temaları” yazan bir yazar olarak tanımlamaktadır."


  1. esinin projesinde arastirma gorevlisi oldugum yillarda bolumun bir blogunun bodrum kati bize aitti (#103178) , ve orada mehmet eroglu'nun bir cok kitabinin el yazma taslaklari mevcuttu koliler icinde. o vakit en ustte duran, sadece karakter baglantilarinin, olay akislarinin planlandigi 2-3 sayfayi incelemis, haddim olmayan seylere burnumu sokmama kaygisi ile daha derine inmemistim.

    bir iki eserini okumus olsaydim kendimi tutamayabilirdim belki. hocaya yaranmak icin esinin tum kitaplarini okudugunu soyleyen baska bir asistan arkadasimin yarattigi antipati ile halen hic bir kitabini okumadim kendisinin, gecen d&r'da bile elim gitti geri biraktim. bi dahakine alabilirim.

    ps. ulen okumadigim yazarin basligina ilk tanimi girmek de ne sacma oldu.