ölümlü dünya - ali atay - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.40)
ölümlü dünya - ali atay
nesillerdir haydarpaşa garı’nda anadolu tat lokantası’nı işleten mermer ailesi, 8 kişiden oluşan geniş bir ailedir. kendi halinde, sade bir yaşamları olan bu insanlar dışarıdan oldukça sıradan bir hayat yaşamaktadır. oysa gerçek hiç de öyle değildir.
  1. son dönemde en çok güldüğüm filmlerden biri olan absürt komedi. fragmanını izlemeden ve konusunu okumadan -film özeti kısmına da hepsini yapıştırmadım zaten- gidince bayağı şaşırtıcı geldi. "dayak sonrası" açısından en çok eğlendiğim 3 filmden biri (organize işler ve düğün dernek diğerleri) diyebilirim. cinemaximumların bazılarında ve 9 tl kampanyasıyla vizyonda devam ediyor bildiğim kadarıyla, henüz gitmeyenlere tavsiye ederim :)
  2. aynı gece "aile arasında"dan sonra izledik. haliyle daha fazla güldürdü ama acemi işi olduğu belli. ali atay aynı zamanda müzisyen olmasına rağmen müzik kullanımının da acemi işi olması şaşırtıcıydı. bu tip filmlerde sahne geçişlerinde tempoyu koruyan, filme baharat katan şey müzikler. seçtikleri müzikler kötü değildi ama bence teknik olarak doğru kullanılmamış. bunun haricinde senaryoda gereksiz uzunlukta sahneler ve yeterince öne çıkarılmayan ayrıntılar vardı. arkadaşlarımdan bazıları filmi snatch ile karşılaştırıyorlardı; ne yazık ki yanına bile yaklaşamaz. genelde yönetmeliğe yeni atılanların ilk filmleri uzun süreli bir birikimin eseri oldukları için en parlak filmleri olur. umarım ali atay'dan daha parlaklığını görmek nasip olur.
  3. mizahı ve aksiyonu övüldüğü için biraz merak edip izlediğim ama feyyaz karakterinin dayak yediği sahneyi anlattığı tiradından başka beni pek güldürmeyen kurgusunu zayıf bulduğum bir film.
    ancak kendi türünde bir dil oluşturup iyi noktalara gelen filmler yapılacağı konusunda umudumu yeşerten bir insan olan ali atay’ın elinden çıktığı için çok çabuk harcanmamalıdır