reşad ekrem koçu

Kimdir?

reşad ekrem koçu (d. 1905, istanbul - ö. 6 temmuz 1975, istanbul), türk tarihçi ve yazar. tarihi konularda yazdığı fıkra, roman, hikâye ve incelemeleriyle ve en önemli yapıtı istanbul ansiklopedisi'yle tanınmaktadır.
1905'te istanbul'da doğan koçu, bursa erkek lisesi'ni ve istanbul üniversitesi tarih bölümü'nü 1931 tarihinde bitirdi. aynı fakültede asistan oldu, ancak, 1933 üniversite reformunda hocası ahmet refik altınay'la beraber üniversiteden ayrıldı. alman, kuleli, pertevniyal ve vefa liselerinde tarih öğretmenliği yaptı. reşad ekrem koçu 6 temmuz 1975'te istanbul'da öldü.
öğretmenliği sırasında tarihten sesler gibi çeşitli dergi ve gazetelerde şiir, hikâye ve çocuk romanları, osmanlı döneminin ilginç olaylarını ve kişilerini öyküleştirdiği forsa halil (1962), patrona halil (1967), erkek kızlar (1962) ve haşmetli yosmalar (1962) gibi kitaplar yazdı. evliya çelebi seyahatnamesinin (1943-1967, 6 cilt) bazı bölümlerini bugünkü dile aktardı. türk giyim, kuşam ve süsleme sözlüğü (1967) ise alanında yapılmış ilk önemli çalışmadır. reşad ekrem koçu'nun en önemli ve büyük yapıtı, istanbul'u her yönüyle ayrıntılı biçimde anlatan istanbul ansiklopedisi olarak kabul edilir. bu ansiklopedinin ilk baskısı 1944-1951 aba-bahadir sokağı maddeleri ve ikinci baskısı 1958-1971 yayımlandı ve 11'inci ciltte 7076 sayfaya ulaşarak "gökçınar" makalesinde yarım kaldı. koçu'nun diğer kitapları arasında osmanlı padişahları (1960) ile eski istanbul'da meyhaneler ve meyhane köçekleri (1947) ve 2 ciltlik kösem sultan sayılabilir.
kaynak: wikipedia


  1. kendisini üniversitenin kütüphanesinde, yazarı olduğu İstanbul Ansiklopedisi'nin herhangi bir cildiyle karşılaşınca tanıdığım değerli bir tarihçi ve yazar. Biraz araştırınca ansiklopedisini tamamlayamadığını 11. ciltte, gökçepınar Mehmet maddesinde kaldığını öğrendim. Doğumunun 100. yıl dönümünde İBB Kültür A.Ş tarafından hazırlanan İstanbul Konuşmaları konulu kendi sesinden kaydı yayınlanmıştır. Reşat Ekrem Koçu-İstanbul Konuşmaları
  2. sıkıcı gelebilecek tarihi anlatıları dahi sürükleyici aktarabilen, dili bu denli güzel kullanabilen koçu hocamızın hak ettiği değeri görmediği kanısındayım.
  3. çok büyük bir türk tarihçisi. fransız annales tarihçiliğinin türk temsilcisi. kültür tarihi alanında az çalışma var dilimizde. osmanlı’yı kültürüyle okumak çok zevkli. yazdığı kitaplarda hep ilgi çekici kültürel motifler var. hiçbirinde sıkıldığımı hatırlamıyorum. daha çok okunmalı.
    sezgi