sürpriz paradoksu - youreads 1. akademik cevrelerde ciddi ilgi gormesine ragmen henuz kesin bir cevap bulmamis bir paradoks. ayrica bir-kac farkli sekli var, en cok bilinenini tanimlayalim:

  hakim mahkuma "onumuzdeki hafta ici bir oglen vakti asilacagini, ancak bu gunun mahkum icin surpriz olacagini" soyler.

  mahkum dusunmeye baslar; infaz cuma gunu olamaz, cunku eger persembeye dek asilmamissa geriye bi tek cuma kalir ve dolayisiyla bu da supriz olmaz... cuma elendigine gore, persembe de olamaz, cunku carsambaya dek asilmamissa, geriye bi tek persembe kalir, ve yine surpriz olmaz... bu sekilde carsamba, sali ve pazartesi de elenir... mahkum hucresinde sevinmeye baslar...

  ancak carsamba gunu oglen vakti geldiginde cellat kapiyi calar... asilabilecegi bi gun kalmadigini dusunen mahkum elbet sasirmistir, ve boylece hakim sozunde hakli cikmistir...
 2. nasılsa ölecek adamın bunu pek düşünmeyeceğini düşündüğüm paradoks. ölecen işte neyine şaşırıyorsun.
 3. kelimelere fazla takılmadan basit düşünerek halledilebilecek paradokstur. perşembe günü öğleden sonraya kadar asilabilecegi gün sayısı her gün için birden fazladır. perşembe günü öğleden önce bile önünde 2 ihtimal var. sadece cuma günü için tek ihtimal var. cuma harici tüm günler mahkum için surpriz olacaktır.

  yani kısaca durumun paradoks oluşturabilmesi için perşembe öğleden sonraya kadar beklenmesi gerekir. o zaman kadar olay gerçekleşmezse paradoks olur.

  ama şöyle de bir durum var. aslında mahkum için bu durum da surpriz olmaz. zira hangi hafta asilacagini biliyor. bu haftadan başka bir seçeneği yok.
 4. ölücek olmasına rağmen hala itlik peşinde olan mahkumdur. ne kafa karıştırıyo?