1. bir kez alışınca hayat boyu bırakılamayan çalışma şekli. ortaokuldan beri yazarak çalışıyorum. üniversitede bu tekrarları bile yazarak yapmaya evrildi. dolayısıyla millet 5inci tekrarı bitirirken ben 1 maksimum 1.5ta kalıyordum.

  kol ağrısı, kas zedelenmesi, bileklik, bandaj kullanma gereksinimi, ve hatta parmaklarda şekil bozukluğu hep yazarak çalışmanın yarattığı etkiler.

  hala işyerinde bile sürekli not alıyorum yapacaklarımı tekrar tekrar yazıyorum. ki çalışma arkadaşlarım arada aklımın yavaş çalıştığını düşünüyor da olabilir.
  şimdi yine ders çalışmaya başladım hala yazıyorum. bitmedi gitti.

  allah cezasını versin böyle çalışmanın diyeceğim de benim cezam oldu bu.
 2. çalışma süresini uzatsa da bilgileri akılda daha kalıcı hale getirdiğine inandığım çalışma stili.

  yeterince düzenli olan kişiler notları arasında istediği bilgiye hemen ulaşabiliyorlar hatta. bu da bir avantaj. kimi uçuk insanlar, bilginin, yazdığı kağıdın hangi kısmında olduğunu dahi hatırlar, öyle öğrenebilirler.
 3. yazarak çalışmanın en önemli avantajı paragraf sonlarında durup düşünüp hazmetmek olduğu için yazarak çalışmak istemeyenler de paragraf sonlarında durup düşünüp hazmedip ama bunu yazmadan öyle devam etmeyi denerlerse benzer bir sonuca yakınsamış olurlar.
  abi
 4. belki de görsel zekaya sahip kişilerde fazlaca görülen bir çalışma türüdür. aklıma geldi de, şahsen görsel hafızam var ve yazarak çalışabilen biriyim. duyduğumu, işittiğimi yazmak onu görmemi de sağlayacağından mı acaba bu yöntemi kullanıyorum? neden olmasın. görme odaklıyım, bu yolla sözcükleri ve oluşturduklarını da görebiliyorum. mantıklı geldi.
 5. yatarak çalışmaktan evladır.^: adsad^
  sadece okumak duyu organlarından bir tek göze hitap edecek, dinlemek kulağa hitap edecekken birden fazla duyu organını işin içine katacak olabilmesi yönüyle öğrenmeyi kalıcı hale getirmekte faydalı olacaksa da bu yöntemin hastası olan benim fikrime göre vakit kaybettirmiyor da değildir hani. biraz da alışkanlık meselesi olduğunu düşünüyorum. ^:sınavım var s.o.s.^
 6. bu alışkanlık rotring kullanan kişilerde orta parmakta bir yamukluk, bir şekil bozukluğu, böyle değişik illet mi illet bir nasır bırakır.

  yine de rotringden vazgeçilir mi ? tabii ki hayır.
  kuz
 7. öğrencilik hayatım boyunca babamdan birçokları işittiğim çalışma şekli. çalışmayı sevmediğim için yazmıyordum da haliyle. kendisi ise sağak olduğu halde şimdi ancak sol eliyle yazabiliyor, orası da ayrı mevzu.