• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.57)
sınırın güneyinde güneşin batısında - haruki murakami
tokyo’nun varlıklı bir mahallesinde, sıradan ve sorunsuz gibi gözüken bir hayat süren hajime, orta yaşlara geldiğinde yaşamını sorgulamaya başlar. hayatı boyunca sahip olduklarından daha fazlasını istememiştir. savaş sonrası yıllarda şansı yüzüne gülmüş, iyi bir evlilik yapmış ve iki kız çocuk sahibi olmuştur. şehirde iki caz kulübünün sahibi olarak kıskanılacak bir kariyeri vardır. yine de, hayatı ve kariyeriyle ilgili, rahatsız edici, sinsi bir yetersizlik duygusuna kapılmaktan kendini alamaz. ilk gençliğinde âşık olduğu, akıllı, ancak tuhaf bir yalnızlık duygusu uyandıran güzel şimamoto’nun anısı, kalbini gölgelemektedir.
yağmurlu bir gecede, eskisinden çok daha güzel ve etkileyici görünen şimamoto’nun tekrar karşısına çıkmasıyla, hayatı çok daha karmaşık bir hale gelir.

insanın, kaderi ve maddi dünya arasındaki gelgitlerini anlatan ve okuru kıskıvrak yakalayan bir eser. akıllardan çıkmayacak.
the new york observer
  1. 24 saat içerisinde bitirilebilecek akıcılıkta ve gerçekçilikte olan murakami romanı. imkansızın şarkısı ile başlayan murakami bağımlılığımı güçlendiren bir diğer roman. diğeri için (bkz: sahilde kafka) bencillik ile ilgili yargılar, aldatmaya olan bakış açısı ve hacime'nin eşiyle olan ilişkisi hiçbir ahlaki ya da toplumsal hassasiyet düşünülmeden yazıldığından olsa gerek oldukça gerçekçi. murakami okumaya başlamak için doğru romanlardan biridir kendisi.

mesaj gönder