1. quincy delight jones, jr. (d. 14 mart 1933) ünlü bir abd'li organizatör, orkestra şefi, besteci, düzenleyici, müzisyen ve yapımcı'dır. sanatçı sanat hayatı boyunca 79 kez grammy ödüllerine aday gösterilmiş, 27 kez de bu ödülü kazanmıştır. sanatçı ayrıca, 1968'de "akademi ödülleri"ne aday gösterilerek, tarihte bu ödüle aday gösterilen ilk afro-amerikan olmuştur.
    sanatçı, 1933'te chicago'da bir site yöneticisi ve banka müdürü olan ve şizorfreni hastası sarah frances ve yarı profesyonel beyzbol oyuncusu ve marangoz olan quincy delight jones, sr.'ün en büyük çocuk olarak dünyaya gelmiştir. çocukluğu müzikle içiçe geçen jones, 1951'de boston'da "schillinger house"a müzik eğitimi bursu kazanmıştır. ancak jones, bu burs programından lionel hampton'ın trompet çalma önerileri yüzünden ayrılmıştır.

    sonrasında, 50'ler boyunca bu turlara düzenli katılan jones, 1963'te ünlü sanatçı lesley gore'un keşfedilmesinde rol oynamıştır. sanatçının en büyük hitlerinden "it's my party"nin yapımcılığını da üstlenen jones, bu süreden sonra 60'lar boyunca sürekli göz önünde kalmıştır. özellikle bu dönemde jones, dönemin en büyük sanatçılarından olan frank sinatra, ella fitzgerald, peggy lee ve dinah washington'ın aranjörlüğünü üstlenmiştir.

    1970'lerde önemli caz ve soul sanatçılarıyla olan çalışmalarının ardından, 1979'dan itibaren pop'un kralı olarak kabul edilen michael jackson'ın yapımcısı olarak görev alan jones, sanatçının "don't stop 'til you get enough" ve "rock with you" gibi disko çağındaki hitlerine imza attığı gibi, dünyanın en çok satan albümü thriller'ın ve bad'in yapımcısı olmuştur. 1991'e kadar jackson ile çalışan jones, böylece dünyanın en çok satan sanatçılarının yapımcısı olarak nam salmaya başlamıştır.

    jones, 2004'te davos'taki "dünya ekonomi forumu"nda.
    jones, sanat hayatının temposunu 1990'ların ortasından itibaren azaltmaya başlamıştır. bu süreden sonra hem siyasi hem de sanatsal kişiliğiyle beliren jones, 2000'de harvard üniversitesi'ne 3,000,000 $ bağış yapmıştır. ayrıca 2002'de bir röportaj sırasında michael jackson'a "tekrar quincy jones ile çalışır mısınız?" şeklinde sorulan soruya, jackson "kapı her zaman açık" şeklinde yanıt vermiştir. benzer bir soru jones'a sorulduğunda, jones ise "lütfen, zaten yapacağımı yaptım, jackson ile yeniden çalışmak için konuştum, ancak zaten çok fazla şey yaptık onunla. 900 projem var ve 74 yaşındayım. bana biraz mola verin." yanıtını vermiştir. jones ayrıca 2004'te isviçre'nin davos kentinde düzenlenen "dünya ekonomi forumu"na katılmıştır.

mesaj gönder