• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
kvaidan - lafcadio hearn
lafcadio hearn, büyük bölümü japon, birkaçı çin kaynaklı fantastik öykülerden oluşan kvaidan'da, okurun ruhunda ve teninde ürpertiler uyandıran tuhaf masallar anlatıyor. büyük ölçüde geleneksel japon edebiyatından derleyip yeniden kaleme aldığı şaşırtıcı, gizemli, şiirsel öyküler sunuyor okurlara. bu büyülü kitabın ilk bölümünde on yedi "tuhaf öykü", ikinci bölümünde ise kelebekler, sivrisinekler ve karıncalar üstüne hikâyeler yer alıyor.

yunanistan'ın lefke adasında doğan, irlanda, ingiltere, fransa ve abd'de yaşadıktan sonra japonya'ya yerleşip japon olmayı seçen lafcadio hearn, bu kitabında, uzakdoğu'nun sihirli dünyasının kapılarını ardına kadar açıyor. ruhlar ve hayaletler âleminden garip, afallatıcı, unutulmaz kesitler aktarıyor.
 1. lafcadio hearn'ın japonya'da bulunan yöresel, ağızdan ağıza aktarılıp gelişen hikayeleri aktardığı kitap

  tuhaf şeylere dair öyküler alt başlığı ile verilen öyküler metafiziksel unsurların ötesinde oluşan bir hikayecilik anlayışını temel alıyor. düşçülük. kuşkusuz borges'in seveceği ve sevdiği tarzda olan öykülerde anlatılanlar japon kültürüne yönelik önemli bilgilere de ulaştırıyor okurunu.

  kitabın bir de ikinci bölümü var, kelebekler üzerine haikular bu bölümde görülmeye değer.

  "ah, kafese kapatılmış şu kuşun gözlerindeki hüzünlü ifade! kelebeği kıskanıyor!"

mesaj gönder