filiz akın

Kimdir?

suna akın ya da sahne adıyla filiz akın (d. 2 ocak 1943, ankara), türk oyuncu, sunucu ve yazar.

ted ankara koleji ve ankara üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesi arkeoloji bölümü mezunu olan akın, 1962 yılında artist mecmuasınındüzenlediği yarışmayı kazanarak oyunculuğa başlayan akın, sinema kariyeri boyunca desteğini esirgemeyen ise 1980'li yıllarda sinemayı bırakmış ve yönetmen ve yapımcı türker inanoğlu, bubi rubinstein ve mit müsteşarı sönmez köksal ile evlilikler yapmıştır.

2002 yılında yakalandığı çene kanseri hastalığını yenen akın, kansere karşı destek amaçlı "sarı bilezik", "mavi bilezik" gibi kampanyalar başlattı ve yürüttü. starkey işitme vakfı onursal başkanı olarak "türkiye'de işitmeyen kalmasın" adlı bir kampanya başlatıp yürüttü ve sosyal güvencesi olmayan 2000 civarı çocuğu işitme cihazı sahibi yaptı.

2004 yılında bircan silan usallı, filiz akın, türkan şoray, hülya koçyiğit ve fatma girik'in yaşam öykülerinin yanı sıra kapsamlı röportajlar da içeren "dört yapraklı yonca" adlı bir kitap yazdı. 2007 yılında pınar çekirge tarafından yazılan "başrolde filiz akın" adlı kitap da türk sineması'nda ikonografik ve toplumbilimsel bir değer olarak filiz akın olgusunu ele alan bir çalışmadır. filiz akın'ın bilinen en sadık ve en bağımlı hayranı olarak da nitelendirilebilecek pınar çekirge, filiz akın ismi etrafında bir dönemi ustaca aktarmış. halen sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor. ayrıca dergilerde taner ay, agah özgüç, atilla dorsay, fatih özgüven, mehmet atak gibi yazarların ayrıntılı filiz akın portreleri vardır.

ayrıca kendisi ted üniversitesi mütevelli heyet üyesidir.

  1. arkadaşlarının ve ailesinin ısrarı üzerine ''artist mecmuasının'' düzenlediği yarışmaya yolladığı fotoğraf ile hayatı değişen kadın. 1962 yılında bu yarışmada birinci oldu ama ödülü almak için tek kural vardı 'akasyalar açarken' filminde oynamak. tabi filiz akın bu teklifi kabul etmedi ardından kendisine ısrarlar, baskılar oldu yine de üniversite hayatını bırakmak istemedi. gel gelelim memduh ün devreye girince işler değişti. memduh ün, uzun uğraşların sonunda filiz akın'ı ikna etti ve aynı yıl filiz akın ilk filmi olan akasyalar açarken'de göksel arsoy'la birlikte oynadı.

    filmlerinin yanında iyi derecede ingilizce ve fransızca konuşur ve ankara üniversitesi dtcf arkeoloji bölümü mezunudur.

    kendisinin en unutamadığı film ve rol ise yılmaz güney ile oynadıkları 'umutsuzlar' filmi ve oynadığı çiğdem karakteridir.. yönetmenliğini ve senaristliğini yılmaz güney'in üstlendiği umutsuzlar filmini şöyle tanımlar;
    ''o film, farklı sınıflara ait iki genç arasındaki romantik bir ilişkiyi anlatıyordu. çok çarpıcı, etkileyici bir hikayeydi.''
    http://www.boluobjektif.com/images/haberici/tumblr_nb0lzxo0kZ1st7nhfo1_500.jpg

mesaj gönder