• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.17)
koyaanisqatsi - godfrey reggio
philip glass'ın unutulmaz müzikleriyle belleklere çakılan koyaanisqatsi, görüntülere dair bir festivali çağrıştırıyor. 1982 yılı itibariyle devrim niteliğinde olan film hayatın imgesel dengesine (ve dengesizliğine) yakılan bir ağıt niteliğinde. görüntüden görüntüye geçerek, sonunda tüm görüntülerin tek bir görüntünün yansımasından ibaret olduğunu ispatlamaya çalışan film, tabiat bilimleriyle ve sosyal-antropolojiyle bağlarını sıkılaştırıyor.
  1. baraka ve samsara gibi deneysel belgesellerin de altında imzası bulunan ron fricke'in yapımcılığını üstlendiği 1982 yapımı görsel ve işitsel şölen. müziklerini de yine usta bir isim olan philip glass bestelemiştir.

    hemen hemen tüm film, time lapse recording adı verilen belirli saat aralıklarında bir noktadan kesintisiz kaydedilen görüntüleri hızlandırma tekniğiyle çekilmiştir. 2001: a space odyssey'i andırır şekilde bakir doğa görüntüleriyle başlayıp insan medeniyetinin ortaya çıkardıklarına doğru değişimi tüm film boyunca aşama aşama izleriz ve sonlara doğru atlas-centaur mekiğinin başına gelenlerle film izleyeni adeta oturduğu koltuğa mıhlayıp bırakır. zaten bundan sonrası da insan medeniyetini gözümüzde ne kadar büyüttüğümüzle ilgili tartışmaların kilidini açar, sabahlamak için bahane olur. tabii şayet grup halinde izlemişseniz.

    yine yönetmen godfrey reggio tarafından 1988 ve 2002 yıllarında powaqqatsi ve naqoyqatsi şeklinde iki film daha çekilerek koyaanisqatsi bir üçlemenin ilk halkası konumuna getirilmiştir ancak bu iki filmin arkasında ron fricke gibi bir isim olmadığından olsa gerek, koyaanisqatsi kadar ilgi görmemiştir diğer ikisi.

    koyaanisqatsi, bir kızılderili kabilesi olan hopi dilinde "dengesiz hayat" gibi bir anlama geliyor.

mesaj gönder