• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
Yazar victor hugo
sefiller - victor hugo
fransız edebiyatının "baba"sı victor hugo'nun yazdığı… dünya edebiyatının en büyük başyapıtlarından biri olan sefiller, tam metin ve birsel uzma'nın yepyeni çevirisiyle olması gereken yerde… "oğlak klasikleri" arasında.

insanlar hayaller uğruna feda eder kendini ve feda edenler aslında insanlığın kesin olarak katıldığı hayaller için feda etmiştir kendilerini. ayaklanmacı ayaklanmayı şiirselleştirir, yüceltir. yapılacak şey konusunda sarhoşluğa kapılınca trajik şeylerin içine atar insanlar kendini. kimbilir? başarırlar belki de. sayıları azdır. karşılarında koskoca bir ordu vardır. fakat onlar hakkı, doğa kanununu, herkesin kendi egemenliğine sahip olduğunu, daha azının mümkün olmadığını, adaleti, gerçekliği ve gerekirse üç yüz ispartalı gibi ölmeyi savunurlar. don quijote'yi değil leondras'ı düşünürler. bildikleri yolda ilerlerler ve bir kez öfkeye kapıldı mı, bir daha geri adım atmaz, başları önde, görülmemiş bir zafer hayaliyle, devrimin tamamlanmasına, ilerlemenin özgürleşmesine, insan türünün yüceltilmesine, evrensel kurtuluşa ve en kötü halde thermopylai'ye umutla ilerlerler. ilerleme adına bu silaha sarılmalar sıklıkla başarısızlıkla sonuçlanır.
(tanıtım bülteninden)
 1. roman anlayışına bir ovallik/güzellik katan mükemmel bir yapıttır.
  kalp atışlarınızı etkileyen, yıllar geçse de unutulmayan bir roman.
  geçenlerde 2005 üstü doğan kuzenlerimin ''renji abi bize bi masal anlatır mısın?'' dediklerinde tam ''bilemedim ki şimdi'' diyecekken aklıma gelen eser.
  ayrıntıları hatırladıkça başından sonuna karmakarışık nakış attıran, ama her nakışta daha önce yaşamadığım çocuksu bir heyecanı da bu roman gibi unutamam.
  özetle; okumalısın arkadaş, şehirden kaçıp köyünde kaideye değer işler yapmaktır bu eser.

mesaj gönder