1. dodistribute olarak da bilinen, oyun yapımcılarının -genellikle- oyun medyasına Steam kodları, iTunes promo kodları, Humble linkleri, PSN kodları, Xbox kodları, oyun dosyaları ve diğer şekillerde oyunlarının kopyalarını ulaştırabilmelerini sağlayan/kolaylaştıran sistem.

    yapımcılar site üzerinde hesap açıp daha sonra oyunlarının sayfalarını oluşturuyorlar, key'lerini, kodlarını ya da ne vereceklerse onu siteye yüklüyorlar ve kendilerine ulaşan yayıncı, dergi/e-dergi editörleri, site editörleri, youtuberlar ve benzeri diğer kişilere oyunları için oluşturulmuş sabit linki vererek oyun kopyalarını ulaştırabiliyorlar (kopya almak isteyen kişi bilgilerini girerek istek yollamak zorunda). tabii ki kopyalar otomatik olarak her isteyene yollanmıyor. eğer bir istek olursa bu istek yapımcıya gösteriliyor ve kopya yollanmadan önce yapımcının onayına sunuluyor. bunun yanında size ulaşan kişilerin daha önce kaç kişiye ulaştığı vs gibi bilgiler de isteğin yanında gözüküyor ve bu da geliştiricilerin dolandırıcılara karşı biraz daha iyi önlem alabilmesini sağlıyor.

    bu sitenin iki önemli artısı daha var; birincisi, istek/yollama/reddetme listelerini daha sonra yine site üzerinden görebiliyorsunuz ve bu da takibi oldukça kolaylaştırıyor. ikincisi ise her medya kanalı için ayrı ayrı kod ya da key oluşturup bunları e-mail'lere tek tek ekleyip daha sonra da o kişilerin oyununuzla ilgilenip ilgilenmediğini bilmemektense o kişilere hem oyununuzun kopyasını önermiş oluyorsunuz ("eğer oyunun kopyasını isterseniz bana e-mail atın kodunuzu vereyim" demekten çok daha iyi bir yöntem. editörler, özellikle de onlara siz ulaşmışsanız, "bana kod yolla" diye geri dönüş yapmayı pek sevmezler) hem de kopya isteyen kişiler site üzerinden istek yapmak zorunda olduğu için kimlerin ilgilendiğini anlamış oluyorsunuz. ayrıca eğer ileride başka bir oyun çıkarırsanız elinizde bir önceki oyununuzla kimlerin ilgilendiğine dair bir e-mail listesi oluyor ve bu da işlerinizi biraz daha kolaylaştırıyor.

    sistem Rami Ismail tarafından Martijn Frazer'in yardımlarıyla oluşturulmuş ve kullanıcılardan kesinlikle hiçbir ücret istenmiyor. ayrıca yine rami ismail'in yapmış olduğu presskit() ile entegre edilebiliyor (diye biliyorum).

    sitenin adresi: https://dodistribute.com/

mesaj gönder