murat menteş

Kimdir?

murat menteş (d. 1974, istanbul), türk şair ve romancıdır.

2009'da yayımlanan korkma ben varım adlı romanı, türkiye yazarlar birliği tarafından roman dalında ödüle layık görülmüştür.

samed karagöz ile klark adındaki kültür sanat programı tvnet'te yayınlanan menteş, 2011 yılından beri standart fm'de yine samed karagöz'le birlikte nunchaku isimli programı sunmaktadır. 2012 yılında yeni şafak gazetesinde köşe yazıları yayınlamaya başladı ve bu işini 26 temmuz 2013 tarihinde bıraktı, afilifilintalar.com sitesinde yazmaya da devam etmektedir.

romancılığı

menteş romanı türkçe edebiyatta fazlaca karşılaşılmayan sıradışı olaylarla doludur. ve bu sıradışı olaylar, son derece enerjik bir üslupla anlatılır. "romanı, saatte 300 km. gidebilen bir spor araba gibi tasarlıyorum. dileyen okur yavaş yol alabilir, fakat hızlı okunmaya elverişli bir anlatımı benimsiyorum." diyen yazar için hız, romanın temel taşlarından biridir. dolayısıyla kitaplarında uzun tasvirlere ve betimlemelere yer vermez. bu durumu "eskiden romancılar bir dağı ya da bir odayı detaylı bir şekilde tasvir ederken bugün görsel çağda yaşadığımız ve herkes her şeyi gördüğü için tasvir romanı hantallaştıran bir şeye dönüşüyor." şeklinde açıklar.

yazarın alametifarikalarından; nuh tufan, hayati tehlike, şebnem şibumi, nazlı hilal gibi karakter isimlerinden ise şu şekilde bahseder: "biz, benlik imgesi kaymış bir toplumuz. dikkat edin, sarsak, sığ kızların genel adı “kezban” oldu. ayşe, fatma, yahya, süleyman gibi geleneksel isimler ile çağatay, tonguç, tuğçe gibi isimler arasında sınıfsal aidiyet çağrışımı farkı var. roman kahramanlarımı bu yüzeysel algı ve banal tasniften muaf tutmak için orijinal isimler seçmeye çalışıyorum."

  1. şu ana kadar yazdığı bütün romanlarını(ben 3 diye biliyorum ama) okuduğum başarılı bulduğum yazar. okuduğum şiirlerini desteklemedim bana kalırsa o şiirlerin vakti 100-200 yıl civarında gelecek ya da hiç gelmeyecek. ama romanları gayet farklı. yerli ve yeni yazarlardan okunduğunda pişman etmeyecek nadir isimlerden birisi.

    yok ben çok üstün bir edebiyat sevdalısıyım diyorsanız o zaman gelin dostum biraz leyla erbil konuşalım. ama ben bunu okuyacağıma hiç okumam seviyesindeyseniz susun. hiç okumamaktan iyidir. ki ben kendisine ulaşma imkanını bulsam bir iki öykü yorumlatmak isterdim.

mesaj gönder