1. polise ifade vermesidir. başlık sınırına takıldığım için tam yazamadım.

    hadise; bugün yaklaşık 25-30 kadar ksk taraftarının (tam sayıyı bilmiyoruz) 20 mart 2016 pınar karşıyaka fenerbahçe maçı nda cumhurbaşkanına hakaret ettikleri gerekçesi ile polis tarafından ifadeye çağırılmasıdır.

    henüz bir haber sitesi kaynak vs. bulamadım. ifadeye çağırılan arkadaşlardan aldığım bilgiyi aktarıyorum.

    savcılığın 1 ile 4 yıl arası hapis istemi ile dava açacağı ifade edilmiş karakolda. kamera kaydı ile tespit yapıldığı söylenmiş.    not. ekşisözlük'te açılan başlık, yazarın bilgisi dahilinde aktarılmıştır.

    edit. olay tamamiyle doğru. ifadeye çağırılma belgeleri elimizde. yakında haber sitelerine de düşer. habere dair yorum yapmam gerekirse, modern hukuk sistemleriden 'hakaret' elbette bir suçtur. ancak bunun tek istisnası ise siyasetçilerdir. bunun hukuki yorumu da şudur: "bu kişiler kamusal bir görev almaktadır. kamusal iş yapan kişilerin çok ağır eleştiri ve hakaretlere uğraması doğal bir şeydir. bu kişilere hakareti, normal kişilere hakaret gibi görüp cezalandırırsak, hakaretin sınırını belirleme işi keyfiyet içeridiğinden, muhalefetin önünü tıkamış, siyasetin kamusallığını daraltmış oluruz. siyasetçiler bu işe, bunu bilerek girerler." ben de tam olarak bu minvalde düşünüyorum. sadece cumhurbaşkanı değil, tüm siyasetçilerin eleştirisinin sınırları çok çok çok çok daha geniş olmalı. ama bizde sanki tam tersi bir durum söz konusu.

mesaj gönder