• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar Baskın Oran
türk dış politikası cilt 1 - baskın oran
uzman bir akademisyen grubu tarafından hazırlanan bu yapıt, bugüne değin yazılmış en hacimli ve ayrıntılı türk dış politikası kitabıdır... ama bu iki ciltlik çalışma yalnızca meslekten olanlara, uzmanlara hitap etmiyor. çünkü onu anlamak için uluslararası ilişkiler eğitimi görmüş olmak gerekmiyor; meraklı bir okur olmak yeterli. öncelikle, uzmanlık jargonundan kaçınarak, rahat bir dille kaleme alındı. ikincisi, dış politika, toplumsal olaylarla, iç politikayla ve uluslararası gelişmelerle harmanlanmış biçimde ayağı yere bastırılarak anlatıldı. üçüncüsü, özel bilgi gerektirebilecek bütün terim ve kavramlar metinlerin içinde yer alan küçük "kutu"larda açıklandı.
iktisat'tan hukuk'a, sosyoloji'den coğrafya'ya, iç politika'dan siyasal tarih'e, strateji'den ekonomi politik'e, dinler tarihi'ne kadar on dört yan dala yayılan bu kutularıyla ve anlattığı dönemlere ilişkin geniş görsel malzemesiyle bu yapıt, bir "uluslararası ilişkiler ansiklopedisi" niteliğinde.
türk dış politikasını, bir resmi görüşe ya da herhangi bir siyasal dogmatizme bağlı kalmadan, bütün boyutlarıyla, bütün verileri ve gerçekliğiyle irdeleyen temel bir başvuru kaynağı sunuyoruz.
  1. editörlüğünü baskın oran'ın yaptığı, değerli yazarlar tarafından hazırlanmış, dış politikaya ilgisi olan herhangi bir kişinin, hatta benim gibi alelâde birinin bile zevkle okuyabileceği eserin birinci cildidir.

mesaj gönder