• youreads puanı (5.13)
  1. birkaç ay önce rusihak'ın akıl hastanelerinde çektiği bi belgeseli izlemiştim.. ziyaret edilen hastaneler arasında adana kurttepe akıl hastaneside vardı yanılmıyorsam.. belgeselde açıkça görülen tek şey oradaki insanları tedavi maksadıyla değil tamamen kimliklerini yok etme amacıyla orada tuttukları.. herhangi bir terapi yok, sadece medikal tedaviyle insanları hapis gibi orda tutarak toplumdan daha da soyutlanabilir hale getiriyorlar ki hastaların anlattıklarına bakılırsa insan yerine bile konmayıp sadece bi "sorun" olarak görüyorlar..!---- spoiler ----!

    kişisel giysileri ya da diş fırçaları bile yok..tuvalet musluklarından sular veriliyor vs vs

    !---- spoiler ----!.. ki bu duruma oradaki psikiyatristlerin ve psikologlarındahi gözlerini, kulaklarını kapattıkları derin bir kurumsallaşma sorunu var.. umarım bu insanları soyutlamak yerine topluma geri kazandırmak adına gerekli adımlar atılır..
  2. hastane olduğuna göre sağlık bakanlığına bağlıdır. sağlık bakanlığının soruşturma açması gerekir. bunlar akıl hastaları demek ki her birinin vasisinden ayrı ayrı izin alınması gerek. bu görüntüleri çeken bu izinleri almış mı? hadi çekmiş dolaşıma sokmak için kim izin vermiş? hadi bunları yapan (lar) suç işlemişler, sözde duyar kasar görüntüsü altında pek de önemli olmayan görüşlerini açıklamak, iki fav, iki artı almak adına bu görüntüleri daha da yaymak nasıl bir düşüncesizliktir?

    bence moderasyonun söz konusu ahlaki nedenlerle sorumluluk gösterip videoyu kaldırması gerekir. kilit altındaki akıl bali olmayan hastaları kameraya çek, internette yay. oh ne ala memleket.