1. pek bilinmeyen, ancak çok kullanılan adli tıp dallarından biridir.

  adli olgularda son kararı etkileyecek kadar kesin kanıtlar sunar. yargı ile son derece iç içedir. adli olguya göre ay'ın şekli, doğuş, batış saatleri vs gibi durumlar incelenecekse, raporların sonuna "olay saatindeki hava durumunun meteorolojiden sorulması" ibaresi eklenir. savcılık, hakimlik ve mahkemece olay saat ve tarihinde, o bölgedeki meteoroloji raporu istenir. olay gecesi ay'ın durumuna göre saptanır ve o gece keşfe çıkılır.

  meteorolojik etkiler (bulut, kar, yağış)

  olay yeri çevresinin mimari yapısı, binaların yükseklikleri, dış cephe boyalarının rengi, binaların birbirlerine yakınlıkları veya açık arazi olması ve birbirine etkileri.
  atmosferik sönükleşme. (nem ve toz )

  coğrafi şartlar, mahalin doğal yapısı, göl, deniz, orman ve bitki örtüsü ay ışığının yansıtmasını etkilemesi gibi.

  bir adli olguyla açıklamak istiyorum. hukuksal sebepler ve kişilik hakları ihlali olmaması açısından yer ve isim bilgisi vermiyorum.

  bir fabrikanın muhasebecisi geç saatlere kadar fabrikada çalışıyor. gece işi bitince fabrikadan çıkarken güvenlik görevlisi tarafından hırsız sanılarak vuruluyor. ve ölüyor. sanık ifadesi bu yönde. maktülün avukatı bir üst yazıyla adli tıp kurumundan olay gecesi için astronomi bilgisi ve keşif istiyor. olay saati 00.00 civarı ve aylardan ağustos'tur. yapılan hesaplarda ayın dolunay evresinde, en yukarıda olduğu için mevsim ve mahal itibari ile havanın açık olup, hiçbir ışık olmasa bile kişilerin rahatça tanınabileceği ispatlanıyor. bu delil sonucunda sanık aralarındaki husumet sonucu maktülü ölldürdüğünü itiraf etti.

  kendimin de tanık olduğu bir çok cinayet vakasını çözmekte yararlandığımız bir alandır.
  kusursuz cinayet yoktur. doğadaki her şey ama her şey gerektiğinde ifade verir. hava, su, toprak, ay, yıldız vb.