• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
aganta burina burinata - halikarnas balıkçısı
"cevat şakir kabaağaçlı'nın 1946 yılında yazdığı bir romandır. halikarnas balıkçısı adıyla tanınan deniz ve bodrum tutkunu cevat şakir; yapıtına bir denizci teriminin adını vermiştir."
 1. cevat şakir kabaağaçlı'nın 1946'da yazdığı romandır.anlamı denizcilik teriminden gelmektedir.

  (bkz: halikarnas balıkçısı)
 2. ortaokulda şans eseri okumuştum. "aganta burina burinata"yı içimden kaç gün tekrar ettim bilmem, büyülü bir söz öbeği gibi gelmişti.

  tekrar okusam aynı deniz kokusunu duyabilir, aynı tadı alabilir miyim emin olamadığımdan tekrar okumaya cesaret edemiyorum. çünkü ya o dalından koparılan meyveler aynı kalmıyor, ya da koparan... ama eylül gelince aklıma gelen bir kitaptır.
  mesut
 3. 14 yaşında bir çocuk denizi ve özgürlüğü ne kadar sevebilirse, bana o kadar sevdiren kitap. üstelik denizin olmadığı bir şehirde.

  !---- spoiler ----!

  "..bana öğretilen bu sultanları ve peygamberleri ben neyleyecektim? bunlar benim akranım değillerdi. sultan bayezıdı veli ile çelik çomak oynayamaz, süleyman aleyhisselam'la da deniz kıyısı boyunca oyuncak kayık yüzdüremezdim.
  haydi yunus peygamber, nuh peygamber neyse. hiç olmazsa birisi balık karnında, öteki de bütün hayvanlarla, arkın içinde denizcilik etmişlerdi."

  !---- spoiler ----!