• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.25)
ahlakın soykütüğü üstüne - friedrich wilhelm nietzsche
hınç duygusunu yakından incelemeyi düşünen psikologlara karşı söyleyeceğim şu: bu bitki en iyi anarşist ve yahudi düşmanları arasında açıyor, bir de gizli yerlerde çiçekleniyor hep, menekşe gibi, ama farklı bir kokuyla.-friedrich nietzsche (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. kitap nietzsche felsefesine giriş konusunda çok önemlidir. özellikle iyinin ve kötünün ötesinde (beyond good and evil) kitabının temelini oluşturur. kitap üç bölümden oluşur. ben en çok etkilendiğim birinci bölüm hakkında bir şeyler diyeceğim. birinci bölüm: iyi ve kötü (good and evil), iyi ve fena (good and bad). birinci bölümün isminin türkçeye çevirisi çok zorlu bir konudur açıkçası. "beyond good and evil" kitabı türkçeye birçok defa "iyinin ve kötünün ötesinde" diye çevrilmiştir lakin "ahlakın soykütüğü üstüne" kitabının çevirilerinde evil ve bad kelimelerinin çevirileri büyük bir karmaşaya sebep olmaktadır. bazı çevirilere "evil" kelimesini "fena" olarak çevirmişlerdir ama ben "evil" kelimesinin "kötü" olarak çevrilmesi taraftarıyım çünkü malum "beyond good and evil" kitabının çevirisi çok yaygın bir şekilde "iyinin ve kötünün ötesinde diye bilinmektedir ve "evil" ve "bad" kavramlarının karışmaması çok önemlidir çünkü bu iki kitap birbiriyle direkt olarak ilişkilidir. bu bölüm genel anlamda "iyi", "kötü" ve "fena" kelimelerinin tarihsel incelemesi, tarih boyunca anlamlarının nasıl değiştiği ve bu kelimelerin etimolojik incelemesini içermektedir. kavramların tarihsel ve etimolojik açıdan incelenmesi buradaki en önemli tavırdır. nietzsche açık bir şekilde ahlak konusunun "insanı aşkın" (transcendent) bir şeymiş gibi incelenmesine karşıdır ve bunu gereksiz bulur. ayrıca bu bölümde nietzsche'nin hegel'in diyalektiğini tamamıyla reddettiğini görürüz. hegel'in diyalektiğinin varoluş için gerekli olmadığını net bir tavırla belirtir bu bölümde. okuyunuz.
  dipnot: kitabın içeriği hakkında detaylı bir şekilde bahsetmektense, önemli noktaları anlamsal olarak netleştirip, yüzeysel olarak bahsetmek daha makbuldür; merak uyandırıp okunmasına sebebiyet vermesi açısından.
 2. kitabı okurken çoğu yargılarınızın yine friedrich nietzsche tarafından yıkılmasına hazır olun.
  bu kitabi diğer nietzsche kitaplarından ayıran en büyük özelliklerinden biri, bazı cümlelerden sonra net bir şekilde güldürebilmesi ve gülmemiz için yazdığını da belirtmesi.

  bir filozof ne kadar yargı yıkabilir sorusuna 184 sayfalık bir kitapla cevap vermekte nietzsche.

  özellikle; güç, acıma, merhamet, ahlakın ahlaklılığı konularında düşüncelerinizi derinden etkileyecek bir yapıt, şaheser.