• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
alçaklığın evrensel tarihi - jorge luis borges
celal üster çevirisi, james woodall'ın önsözü,yazar ve dönem kronolojisiyle.borges alçaklığın evrensel tarihi'nde kadim masalları ve gerçek yaşamöykülerini çarpıtarak yeniden anlatırken, insanlığa dair zamanı ve sınırları aşan tespitlerde bulunuyor.alçaklığın evrensel tarihi, jorge luis borges'in 1930'larda arjantin'de çok satan critica gazetesinin pazar ekine yazdığı yazıları bir araya getiriyor. gerçek ile hayalin birleştiği bu yazılarda, borges kurmacanın olgulardan daha gerçek, daha inanılır olduğunu gösteriyor. okuru her olasılığa açık bir evrene taşıyan metinler, yazarın her zaman severek işlediği tarih, bellek, bilim, sanat, dil, sonsuzluk temaları etrafında şekilleniyor. latin amerika edebiyatını derinden etkileyen ve onu yeni bir biçime kavuşturan borges, kitapta "alçaklık" kavramını ırkların, dinlerin, ideolojilerin üstünde, evrensel bir değer olarak ele alıyor.

"yüzyılımızın en önemli hikâye anlatıcılarından."
-alberto manguel-

"borges sonsuz yetenek sahibi bir yazar."
-vladimir nabokov-
  1. alçaklığın evrensel tarihi, tarihte yer alan olaylardaki öznelerin kirli ruhlarına kimi zamanda son nefeslerindeki soyluluklarına borges tarafından tekrar hikayeleştirilerek yer buldukları bir hikaye kitabıdır.

    kanımca jorge luis borges'in diğer yapıtlarıyla boy ölçüşebilecek bir eser değildir. ancak daha önce 47 ronin adıyla sinemada gösterilmiş beter hollywood filmi ile borges'in burada öyküleştirdiği biçimiyle 47 ronin popüler sanat ve sadece üretme kaygısı güden sanat faaliyetleri arasındaki çizgiyi de belirlemektedir.