• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.20)
american gods
hapisten çıkmasına birkaç gün kalan shadow, kötü bir haber alır ve hapishaneden erken salınır. hayat onu bir dizi tesadüf sonucunda mr. wednesday ile karşılaştırır ve sonunda onunla çalışmaya başlar. bu iş vesilesiyle amerika'da bolca seyahat edip değişik kişilerle tanışacak ve gizemli bir dünyayı anlamaya çalışacaktır.
 1. başlığının açılmadığına inanmadığım dizi. youreads'te hiç aktif neil gaiman hayranı yok mu? hayır kitabın da başlığı açılmamış. baştan okuyorum bu aralar, bitirince onu da açayım.

  bol ödüllü bir neil gaiman kitabından aynı isimli uyarlama dizi. şahsen şu anda kitaba bayağı sadık görünüyor, sadece bazı kısımlarda(*:coming to america) yer değiştirmeler var. kitapsız biraz havada kalıyor gibi görünebilir, ama söz bir yerlere bağlanacak. sağlam görselliği olan bir yapım, herkese tavsiye ederim.
 2. neil gaiman hayranı olmamama, hatta iki kitabını okumaya çabalayıp yarım bırakmama rağmen iki bölümünü pek beğendiğim iddialı dizi.

  kitap olmadan çok havada kalıyor diyenleri de doğru bulmuyorum açıkçası. çünkü, eğer kitaba oldukça sadık ise, kitabı okurken yaşanacak "lan noliy?" hisini dizide de yaşamaktayız demektir. ama bu yorumumda net olamıyorum, kitabı okumadım henüz.

  ha biraz "karmaşık" ilerlediği ve anlamayanın bol olduğu da doğrudur, fakat az buçuk mitoloji bilen, biraz dizi-film-kitap kültürü olan birini zorlamaz pek.

  (bkz: benim dizi-film-kitap kültürüm var deme yolları)
  evet.
 3. bilquis'in minnoşuyla çatır çutur insan yediği dizi.
 4. izlediğim en güzel kitaptan uyarlama dizilerden biri olmuş kesinlikle. kitaba oldukça bağlı kalmışlar, okumayanlar anlamayabilir bazı şeyleri ama bence bu haliyle çok güzel olmuş.
  laura kendine kitapta yer aldığından daha büyük bir yer kapmış gibi dizide bu beni rahatsız ediyor biraz, umarım bokunu çıkarmazlar. sex sahnelerinde de ellerini hiç korkak alıştırmamışlar kitaptaki gibi olmuş baya. adamlar dizi yapmayı biliyor izleyin.

  (bkz: fuck gods cum hard)
 5. Ian McShane'nin harika performansı ve prodüksiyon kalitesi ile bu senenin göz dolduran yapımlarından birisi. Son bölümde (5. bölüm) hikayeye kendisini iyice özleten ve kesinlikle değeri en az bilinen yani internet jargonuyla en "underrated" oyunculardan birisi olduğunu düşündüğüm Crispin Glover'ın da dahil olmasıyla dizinin heyecanı tavan yaptı. Geçmişinde yaşadığı sorunlar ve setteki arıza davranışları nedeniyle piyasadan çok uzak kaldı bu adam. sinema ve tv dünyası için bu yetenek kesinlikle büyük bir kayıp. şahsen oyunculuğunu çok beğeniyordum ve görünen o ki beğendirmeye devam ettirecek.

  Herneyse... benim bu başlığa asıl yazma nedenim bu dizinin çoğu izleyicide çok fazla kafa karışıklığına neden olması. açıkcası ilk iki bölüm ben de aynı durumdaydım fakat youtube'da; bu dizinin uyarlandığı kitabı hatmetmiş, mitoloji ve efsanelere oldukça hakim olan bobin kafa diye bir kullanıcı var. her hafta bölüm incelemeleri ile birlikte muazzam bilgiler ve detaylar paylaşıyor kendisi. Böylece kafamızdaki soru işaretlerini fazlasıyla gideriyor. aynı durumda olan youserlar varsa kendilerine şiddetle tavsiye ederim.

  Buyurunuz bobin kafa'nın linki
  imdb