• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
Yazar neil gaiman
anansi çocukları - neil gaiman
karanlık, korkutucu ve büyülü dünyalara eğlence, mizah ve samimiyetle bambaşka bir tat kazandıran neil gaiman, bu kez okurunu, yeryüzü üzerinde söylenegelen tüm öykülerin sahibi örümcek-tanrı anansi'nin ve çocuklarının macerasına kulak vermeye çağırıyor. her şey şişko charlie'nin, ölen babasının aslında bir tanrı olduğunu öğrenmesiyle başlar. bu yetmezmiş gibi şişko charlie, örümcek adında gizemli bir kardeşi olduğunu da öğrenir. artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır; insanlar için de, tanrılar için de...
 1. neil gaiman'ın okunmadan geçilmemesi gereken kitaplarından bir tanesi. amerikan tanrıları ile ufaktan bağlantılı olan kitabımız bir afrika tanrısı olan anansi'nin çocuklarının başından geçen hikayeyi anlatıyor (o kadarını tahmin etmişsinizdir tabi isminden). baş kahramanımız şişko charlie'nin (babası yüzünden üstüne yapışan bir lakap) hayatı boyunca şakalar yapan ve onu utandıran babası ile arası bozuktur uzun yıllardır kendisi ile görüşmemiştir. ancak nişanlısının düğüne babasını davet etmesi için yaptığı ısrarlar üzerine aramak zorunda kalır ve onun vefat ettiği haberini alır. cenazede babasının bir tanrı olduğu öğrenen (üstelik öyle sıradan bir tanrı değil, insanlığın var olmadığı zamanlardan bu yana bütün hikayelerin onun adına anlatıldığı bir tanrı) charlie, aynı zamanda babasının tüm yeteneklerini almış olan hiç tanımadığı bir kardeşinin olduğunu ve onunla nasıl iletişime geçeceğini de öğrenir. elbette bunlara fazla inanmayan charlie ("o bir tanrı değildi. babamdı." "her ikisi de olmak mümkün." dedi kadın. "olur böyle şeyler.") bir gün odasında gördüğü bir örümceğe kardeşine selam götürmesini söyler. ancak olaylar hiç beklemediği şekilde gelişir.

  kardeşi, jung'un gölge arketipini yansıtan bir şekilde charlie'nin olmadığı her şeydir; güçlü, zeki, eğlenceli, karizmatik. ve charlie'nin hayvansı yönünü temsil eden örümcek kardeşimiz charlie'nin nişanlısı da dahil olmak üzere bütün hayatını çalacaktır.

  neil gaiman'ın en eğlenceli kitaplarından biri olan anansi çocukları tanrılar, hikayeler, babalar ve kardeşler üzerine sürükleyici bir roman.

  kitabın aldığı ödüller ise şöyle; locus award for best fantasy novel (2006), mythopoeic fantasy award for adult literature (2006), ala alex award (2006), british fantasy award for best novel (2006)