• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
anima mundi - susanna tamaro
"yüreğinin götürdüğü yere git" adlı romanıyla bütün dünyada milyonlarca okur bulan susanna tamaro, son romanı "anima mundi" ile bir kez daha karşınızda. romanın kahramanı bu kez genç bir erkek: walter. ailesiyle birlikte küçük bir italyan kentinde yaşayan walter'in tek tutkusu, edebiyat ve şiirdir. içinde bulunduğu dar çevreden ve babasıyla olan anlaşmazlığından bunalarak roma'ya kaçan genç adam, orada istediği şeyi yapmaya, roman yazmaya olanak bulur. büyük güçlüklere katlanarak yazdığı romanı yayınlanır, ama istediği başarıyı getirmez. romancılık serüveni sırasında girdiği çevrelerde kendinden yaşça büyük bir kadınla yaşadığı aşk da sonunda hayal kırıklıklarına bir yenisini ekler. roma'da tanıştığı sıradışı bir gençle olan arkadaşlığı, walter'in büyük kentteki günlerine yeni bir anlam katar. bu arkadaşıyla yaşam ve ölüm hakkında uzun uzun tartışır. günler geçtikçe sığındığı büyük kent bütün ikiyüzlülüğü, yalanları, çıkar ilişkileriyle çirkinliğini sergilemeye başlar. susanna tamaro bu romanında da günümüzde değişen değerleri, aşkı, arkadaşlığı, yaşamı ve ölümü, hayal kırıklıklarını şiir dolu yalın üslubuyla önümüze koyuyor.
 1. liseye yeni başladığımda kaldığım yurdun kitaplığında 1995 basımını bulup okuduğum susanna tamaro kitabı. ilk okuduğumda çok etkilenmiştim, öyle ki kitabı bitirince bir daha geri götürmedim kütüphanesine. zaten kitabı soran da olmadı. benden başka kimsenin ilgisini de çekmedi. birkaç kişiye vermiştim ama sanırım okumadan geri verdiler. yine de ben liseye yeni başlayanlara tavsiye ederim, özellikle de yaşam, ölüm gibi konuları ilginç buluyorlarsa.

  !---- spoiler ----!

  walter, rahibe irene'e “andrea nerde”, diye sorduğunda rahibenin verdiği cevaba çok üzülmüştüm. keşke biraz daha önce gitseydin walter.

  !---- spoiler ----!