• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
arefe - ivan turgenyev
arefe'nin geçen yüzyıl rus edebiyatında ve ünlü yazar i. turgenyev'in (1818-1883) yaratıcılığında özel bir yeri var.

'babalar ve oğullar', 'asilzade yuvası', 'duman' vb. ünlü yapıtların yaratıcısı turgenyev, arefe'de ilk kez, dünya edebiyatının ilk eylemci-aydın tiplerinden birini yaratmıştır. bu anlamda arefe'deki bulgar yurtseveri insarov, 'babalar ve oğullar'daki nihilist bazarov'dan daha ileri bir kimlikle karşımıza çıkmaktadır.

turgenyev'in romana temel oluşturan tarihsel olgulara (bulgaristan bağımsızlık mücadelesi vb.) yaklaşımı bu olguları romana bir fon olarak görme düzeyinde. yapıtın asıl önemi, akıcı bir anlatım, kurgu ve tasvir ustalığıyla dönemin rus soylu-aydınlar çevresine getirilen eleştiri ve yurtsever-devrimci insarov tipi ile edebiyata getirdiği yeni açılımdır. insarov'un rus sevgilisi yelena ile de bağımsız, kişilikli genç kız tipinin parlak bir örneği yaratılmıştır. arefe, aynı zamanda yürek burkan bir aşkın acı, unutulmayacak bir hikâyesidir.

çeviri : ataol behramoğlu
 1. +1 kitap basiminin arka kapagindan:

  "kitabı 60'lı yılların sonlarına doğru okumuştum. insarov ve yelena, benim kuşağımdan, hatta bir sonraki kuşaktan arkadaşlarıma benziyordu. şimdi 68'liler diye anılan kuşak... romantizm, özveri, bir inanç uğruna canını vermeye hazır oluş... turgenyev yüzyıl öncenin genç insanlarında bu çizgileri seçebilmişti."
  -ataol behramoğlu

  "babalar ve çocuklar" dışında turgenyev'in hiçbir yapıtı, 1860 yılı başlarında "rus habercisi" dergisinde yayımlanan "arefe" kadar çeşitli değerlendirmelere, ateşli tartışmalara yol açmadı. şaşılacak bir şey yok bunda. çünkü bu romanda ortaya konulan sorunların düşünsel derinliği ve önemi, sadece turgenyev'in yaratıcılığında değil, bütün o dönemin edebiyatında seçkin bir yer tutmaktadır. turgenyev rus edebiyatına, gerçekliğin karanlık ve kaba yanlarını açığa çıkaran insancıl bir sanatçı olarak girdi."
  -n. kalitin
  kimse