1. aslında iyi bir insan olan herkes hakikaten aslında iyi bir insandır. ama gel gör ki mesele şuna bağlanıveriyor.

  (bkz: elindekinin değerini bilmemek)
 2. kendini var etme sancısı yaşayan insanların eylem ile eylemi gerçekleştiren kişinin etiketini eşleştirememesi durumlarından ortaya çıkan lafı güzaflardan bir tanesi. “göründüğü gibi biri değil” “o öyle yapmazdı ama” gibi türetilebilir.
  burada sancı kısmı üretim kabızlığından kaynaklanır. üretemeyen insanlar daha çok eylemlerle değil kişilerle uğraşırlar. bir iş ya da eylem olageldiğinde bazı insanlar ortaya koyulan ürüne bakar ve değerlendirir, bazıları ise önce o eylemi kimin gerçekleştirdiğine bakar ve o kişi üzerinden iş ya da oluşu değerlendirir. çünkü bizzat kendisi buhran halindedir. kişilerin bize göre ya da mevcut toplum normlarına göre iyi ya da kötü olarak algılanıyor olmasının hiçbir anlamı yoktur.

  eleanor roosevelt’in şöyle bir sözü var;

  “geleceği ve insanı düşünen büyük insanlar fikirleri tartışır, orta halli insanlar olayları tartışır, küçük beyinli insanlar ise her zaman insanları tartışır.”
  abi
 3. kimseyi kolay kolay sevmeyen bir insan olarak,karşımdaki insandan beklemediğim güzel bi hareket,jest gelince ağzımdan hep bu cümle çıkar:
  ''aslında iyi bi insan''