• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
atatürk'ün bütün eserleri - mustafa kemal atatürk
projenin kapsamı
türkiye devrimi'nin büyük önderi mustafa kemal atatürk'ün yazdığı, söylediği ve imzaladığı bütün belgeleri biraraya getirerek, kurtuluş savaşı ve cumhuriyet devrimi'nin tarihsel sürecini bilim adamlarına, araştırmacılara, aydınlara, bütün yurttaşlara ve dünya kamuoyuna, özgün kaynaklardan, yanlışsız, eksiksiz ve yorumsuz sunmak.

neden "atatürk'ün bütün eserleri"
mustafa kemal atatürk'ün hayatı, 1908 devrimi öncesinden 1938'de hayata göz yummasına kadar toplumumuzun devrim süreçleriyle iç içedir. başında bulunduğu eylem, yalnız ulusal tarihimize damgasını vurmakla kalmamış, insanlık tarihinin yaratılmasına da önemli katkıda bulunmuştur. atatürk'ün ağzından ve kaleminden çıkan sözcükler, önderliğini ettiği cumhuriyet devrimi'nin en önemli göstergeleridir. atatürk'ün düşünce ve görüşleri tarihsel akış ve bütünlük içinde anlamlıdır. türkiye'de ilk kez atatürk'e ait bütün yazı ve konuşmaları kronolojik sırayla bir araya getiren bir çalışma ölümünden 60 yıl sonra ilk kez gerçekleştirildi. "atatürk'ün bütün eserleri" yalnız bir derleme ve özgün metinlere göre düzeltme çalışması değildir. bir araştırma ve keşif faaliyetidir.

tarihin boşlukları doluyor
yurtiçinde ve yurtdışında, cumhurbaşkanlığı arşivi'nden sovyet devlet arşivi ve abd senatosu kütüphanesine kadar, özel ve devlet arşivlerinde gizlenen ya da kıyıda köşede kalmış belgelere ulaşmak için özel bir çalışma yürütüldü. yüzlerce belge, yazı, mektup, demeç, tutanak, görüşme ve konuşma bir araya getirildi. ilk kez yayımlanacak atatürk'e ait bu belgeler, devrim tarihimizin yeniden yazılmasını gerektirecek ve tartışma yaratacak önemdedir.

birikimli ve uzman kadro
bilim adamları ve araştırmacılardan oluşan 28 kişilik danışma kurulu'nun yanı sıra, çok sayıda uzman araştırmacı, arşivci, çevirmen ve redaktör de eserin çalışmalarında görev almaktadır. çalışmalar, ankara ve istanbul merkezli olmak üzere iki ana birimden yürütülmektedir.

aracısız… yorumsuz… yanlışsız…
• geçmişte yayımlanmış çeşitli eserlerde bulunan hata, tahrifat ve eksikler düzeltildi.

• geniş bir arşiv taramasıyla belgelerin asıllarına ya da ilk kaynaklarına ulaşıldı.

• eski yazı metinlerin çevriyazısı gerçekleştirildi

• özgün belgesi ingilizce, almanca, rusça, fransızca ve diğer dillerden metinler dilimize yeniden çevrilerek karşılaştırıldı.

• özgün metne fazla müdahale etmeden, 40 yaş aydın kuşağının türkçesi temel alınarak sadeleştirme yapıldı

• yorumlar değil, yalnızca atatürk'e ait olduğu kanıtlanmış metinlere yer verildi. anılardaki aktarmalardan belgenin aslına ulaşmak için yararlanıldı.
 1. toplam 30 cilt, 12012 sayfadan oluşan, mustafa kemal atatürk'ün yazdığı ve imzası olan tüm belgelerin toplandığı çalışma. kaynak yayınlarından. bir benzeri daha sanırım yok. tarihi kulaktan dolma değil bizzat belgelerinden aracı ya da yorum olmadan öğrenebilmek için önemli bir kaynak niteliğinde.
  mesut
 2. şahsımda olan şaheserdir.

  özellikle youtube gibi yerlerde atatürk'ün bir kısım konuşmalarından makaslanmış videolarına rastlıyoruz çoğu zaman. birçok kişi de bu makaslanmış videolardan hareketle yorum yapıyor. atatürk'ün bütün eserlerinde işte bu kırpılmış video/ses/konuşma gibi belgelerin "tam ve özgün" haline ulaşabilir, gerçek atatürk'ü daha iyi anlayabilirsiniz.